WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Kolejna okazja by poznać najcięższy instrument świata
Organizatorzy konkursu "Fontannie bije ten dzwon" zapraszają na drugą edycję darmowych warsztatów carillonowych. Spotkanie z zespołem 50 dzwonów wieżowych odbędzie się w sobotę 6 lutego.

Magia instrumentu, klimat wieży Kościoła św. Katarzyny i umiejętności Pani Moniki Kaźmierczak zachwyciły uczestników pierwszej edycji warsztatów. Wzięli w nich udział nie tylko doświadczeni kompozytorzy, ale także gdańszczanie, których zaciekawił carillon. - To bardzo nietypowy instrument. Słysząc dźwięk z wieży, nie zdajemy sobie sprawy, z jak ogromnej machiny się wydobywa. Dzwony Kościoła św. Katarzyny naprawdę robią wrażenie - stwierdziła mieszkanka Gdańska, która wzięła udział w pierwszych warsztatach.

Przypomnijmy, zadaniem uczestników ogłoszonego na początku stycznia konkursu pn. "Fontannie bije ten dzwon" jest skomponowanie utworu na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. - Przy przygotowywaniu utworu muzycznego niezwykle istotna jest znajomość instrumentu, na który się pisze. Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten instrument - zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim - mówi Danuta Popinigis, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, badaczka historycznych carillonów, laureatka Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2015.

Druga edycja warsztatów odbędzie się w sobotę 6 lutego o godz. 13.30 w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych). Spotkanie z carillononem jest bezpłatne, wystarczy zgłosić się wysyłając wiadomość na adres konkurs@giwk.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do czwartku 4 lutego.

Prace konkursowe należy składać do 21 marca 2016 r.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.