WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Miastoprojekcje - druga część cyklu "Świątynie kultury"
Druga część pokazu filmu i prelekcji o "Świątyniach kultury", którą w ramach Miastoprojekcji w IKM prowadzą Monika Arczyńska i Maks Bochenek, odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Podczas spotkania obejrzymy kolejny, z sześciu filmów składających się na dokument "Świątynie kultury", w którym Karim Ainouz pokazuje Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu. Wstęp wolny!

Film, "Świątynie kultury", którego dwie części oryginalnie przedstawiają po trzy budynki, zostanie podzielony na prezentacje pojedynczych obiektów. Projekcjom będzie towarzyszyć rozmowa historyka sztuki Maksa Bochenka i architekt Moniki Arczyńskiej. Spróbują odpowiedzieć na pytania co sprawia, że budynki stają się ikonami, jak następuje proces ich "wrastania" w miasto, jakie są relacje między obiektami architektonicznymi a ich użytkownikami i dlaczego pod hasłem "Świątynie kultury" mieszczą się zarówno filharmonie i biblioteki, jak i budynek więzienia. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy dokument w reżyserii Karima Ainouza o Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

Dokument "Świątynie kultury", przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford - Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen - więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger - Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin - Operę w Oslo, a Karim Ainouz - Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę, co we wszystkich przypadkach okazuje się znaczące. Każda z tych budowli na swój sposób staje się refleksem współczesnej kultury i doskonałym strażnikiem pamięci zbiorowej ludzkości. Jest też wyraźnym materialnym przejawem myśli i działalności współczesnego człowieka, a co więcej - pokazuje, jak wygląda jego życie, choć w każdym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym jego przejawem i perspektywą.

Miastoprojekcje, prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek
Data: 10 lutego, godz. 19.00, "Świątynie kultury: Centrum Georgesa Pompido"
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

"Cathedrals of Culture" / "Świątynie kultury" / reż. Robert Redford, Margreth Olin, Karim Ainouz, Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja, 2014, 6x26 min

https://www.youtube.com/watch?v=s3f52bMVWqw

Miastoprojekcje to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem.

Monika Arczyńska - dr inż. arch. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i Technische Universiteit Delft. Wpracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Od 2006 roku jest związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant's Causeway Visitor Centre). Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem "Architektury-Murator" i prowadzi blog SIX LETTER CITY.

Maks Bochenek - Wiceprezes Fundacji Alternativa, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga "Modelator", kurator wystaw takich jak "Alternativa 2013", "Shoenberg!" w IS Wyspa w Gdańsku, "Re- Designing the East" w VKW w Stuttgarcie, "Nauczyciele - Sokrates u Duchampa" w IS Wyspa w Gdańsku. Publikował m.in. w "Obiegu", Visual Communication", "Springerin".