WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Gdańsk edukuje i inspiruje
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku został wyróżniony nagrodą "Eko-inspiracja" w kategorii "Edukacja" za działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Działalność proekologiczna jest bardzo istotnym filarem edukacji realizowanej w ramach gdańskiej inicjatywy. Zabierając uczniów w rejsy opowiadamy o faunie i florze Bałtyku i przypominamy, że woda jest naszą wspólną wartością, o która wszyscy musimy dbać. Jest to szczególnie ważne w kontekście edukacji młodzieży, która w dużej mierze będzie odpowiedzialna za w jakim stanie przekażemy środowisko naturalne przyszłym pokoleniom - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.
Ponadto gimnazjaliści biorący udział w rejsach mają swój wkład w badania właściwości wody w Gdańsku, pobierając próbki do analizy za pomocą specjalistycznego sprzętu przekazanego na ten cel przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Kolejną odsłoną edukacji ekologicznej jest konkurs realizowany co roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ogólnopolski konkurs jest pretekstem do przybliżenia młodzieży problemów związanych z jakością oraz ilością wody, z którymi boryka się ówczesny świat. Realizując lokalny program popularyzujemy postawę globalnego obywatelstwa. W tym roku planujemy poszerzyć zasięg naszych działań i zaprosić do udziału młodzież z krajów regionu Morza Bałtyckiego - zapowiada Piotr Kowalczuk.
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku zainicjowany został w 2010 roku i realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Od tego czasu w edukacyjne rejsy wypłynęło ponad 18 tysięcy gimnazjalistów. Udział w zajęciach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są - Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A. Poza sezonem żeglarskim organizowane są marynistyczne warsztaty na lądzie. W trakcie ferii zimowych uczniowie mieli okazję spotkać się ze sternikami Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku w EduParku. Obecnie trwa nabór szkół do kolejnej, siódmej już edycji edukacyjnych rejsów. Jachty Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wrócą na wodę z początkiem maja.

Ideą programu "Odpowiedzialnie z Naturą", w ramach którego realizowany jest plebiscyt Eko-inspiracja, są działania na rzecz społecznej edukacji ekologicznej oraz promocja idei zrównoważonego rozwoju.