WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
"Światło idzie z Gdańska" - wykład Akademii Gdańska w IKM
Prelegentami wykładu, który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00 w sieni IKM będą Joanna Pacana i Waldemar Płocharski, wiceprezesi Video Studio Gdańsk. Video Studio Gdańsk jest jedną z pierwszych niezależnych polskich wytwórni, która powstała w 1981r. jako ekipa telewizyjna, dokumentująca I Zjazd "Solidarności".


Video Studio Gdańsk rejestrowało wydarzenia polityczne i społeczne w czasie powstania i "karnawału" Solidarności, stanu wojennego, strajków 1988r., pielgrzymek papieskich, czasu Okrągłego stołu i transformacji. Posiada jedno z najbogatszych archiwów filmowych lat 1981-1990. W Studiu powstało kilkanaście spektakli teatru TV, kilkaset dokumentów poświęconych twórcom i zjawiskom kultury, wiele produkcji przypominających kluczowe postaci i wydarzenia najnowszej historii Polski.

- 35 lat działalności Video Studio Gdańsk (1981-2016) to ponad 1600 zrealizowanych filmów i programów telewizyjnych. Aby obejrzeć je wszystkie, trzeba by przesiedzieć przed telewizorem blisko miesiąc, od rana do nocy. Są wśród nich te, które pokazywały wolnemu światu Gdańsk i Polskę czasów rodzącej się wolności. Te, które - korzystając z tej wolności - gdańscy twórcy realizowali na wszystkich kontynentach, jak i te, które współtworzyło w Video Studio Gdańsk wielu artystów polskiej sceny teatralnej, planu filmowego, pisarzy, muzyków... Filmowa prezentacja twórczości Video Studio Gdańsk obejmie - z konieczności - tylko część tego dorobku, o kilku z najbardziej reprezentatywnych filmach powiemy więcej. Początkiem tej filmowej podróży będzie cytat tytułowy "Światło idzie z Gdańska", a kto wypowiedział te słowa, zdradzimy podczas marcowego wykładu - zapowiada Joanna Pacana

---

Akademia Gdańska, "Światło idzie z Gdańska"
Data: 8 marca, godz. 18.00
Miejsce: sień IKM, ul. Długi Targ 39/40

Daty kolejnych wykładów: 19 kwietnia, 19 maja, 21 czerwca, 20 września, 25 października, 22 listopada, 6 grudnia.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/724450420990502/
Partner: iBedeker.pl | Patronat medialny: trojmiasto.pl
---

Joanna Pacana - producentka ponad 100 filmów i programów telewizyjnych, zrealizowanych dla polskich i zagranicznych nadawców TV, koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, obywatelskich, artystycznych, realizowanych we współpracy z instytucjami administracji publicznej od szczebla ponadnarodowego do lokalnego: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Fundacja Batorego, Narodowy Bank Polski, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski i in.

Waldemar Płocharski - redaktor naczelny Studenckiej Agencji Radiowej PG w latach 1981 - 1989, dziennikarz, realizator dźwięku, autor audycji radiowych. Od 1984 związany z Video Studio Gdańsk - dyrektor techniki i realizacji TV, realizator filmowy, montażysta obrazu i dźwięku. Współautor wielu filmów dokumentalnych oraz programów TV. Za działalność opozycyjną odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej - Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Przewodniczący Rady Kuratorów Fundacji Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości".

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk 80-830
tel: 58 760 72 16
www.ikm.gda.pl

www.facebook.com/IKMgdansk
www.twitter.com/ikm_gdansk