WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Gdańsk uczci Dzień Otwartych Danych
5 marca to międzynarodowy Dzień Otwartych Danych. Z tej okazji Gdańsk uruchamia odświeżoną wersję swojego portalu otwartych danych - www.otwartygdansk.pl. Tym samym miasto dołącza do ponad 100 miejscowości na całym świecie, które włączają się w promocję otwartości.


W ramach International Open Data Day w miastach na całym świecie odbędą się liczne wydarzenia, tzw. hackathony, w trakcie których zaangażowani mieszkańcy będą promować ideę uwalniania danych, szukać możliwości ich wykorzystania, tworzyć innowacyjne aplikacje internetowe, wizualizacje, rozwiązywać miejskie problemy.

Dane wytwarzane przez samorząd dają ogromne możliwości. Odpowiednio przetworzone informacje mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata, mogą wesprzeć rozwój innowacyjnych firm, uczynić życie w mieście łatwiejszym i wygodniejszym. Wyzwaniem jest jednak wyzwolenie potencjału ukrytego w danych generowanych przez sektor publiczny, usprawnienie dostępu do nich.

Gdańsk od kilku lat wdraża politykę otwartości, która zakłada, że tam, gdzie to możliwe, dane wytwarzane przez gdański samorząd będą dostępne bez ograniczeń, w formatach ułatwiających dalsze przetwarzanie i wykorzystanie do dowolnych celów. Już dziś Gdańsk, jako jedyne miasto w Polsce, udostępnia codziennie informacje o bieżących miejskich wydatkach. Swobodnie dostępne do dalszego przetwarzania są także m.in. dane o rozkładzie jazdy miejskich autobusów (korzystają z nich m.in. popularne mobilne aplikacje do sprawdzania połączeń komunikacji miejskiej), licencjach taxi, dane z miejskich map czy statystyki demograficzne.

Dzień 5 marca Gdańsk uczci uruchamiając oficjalnie nową wersję swojego portalu otwartych danych, dostępnego pod adresem www.otwartygdansk.pl. Portal funkcjonuje w oparciu o platformę CKAN, stanowiącą światowy standard dla organizacji otwierających swoje dane. Dzięki temu twórcy aplikacji i użytkownicy otwartych danych mogą łatwiej, szybciej i wygodniej niż dotychczas korzystać z otwartych danych. Z kolei dla Miasta jest to narzędzie, które usprawni gromadzenie danych, zarządzanie nimi i ich aktualizację.Ważne adresy

Portal Otwarty Gdańsk: www.otwartygdansk.pl

International Open Data Day: http://opendataday.org/index.html

Lista wydarzeń w ramach Open Data Day: http://wiki.opendataday.org/2016/City_EventsDodatkowe informacje

Krzysztof Garski

Urząd Miejski w Gdańsku

tel. 58 323 63 61

e-mail: Krzysztof.garski@gdansk.gda.pl
Gdańsk uczci Dzień Otwartych Danych