WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Po pierwszym spotkaniu na temat Parku Oliwskiego
Kolejne ze spotkań dotyczących rewaloryzacji i zmian w Parku Oliwskim odbyło się w zeszłym tygodniu w gdańskim magistracie. Uczestniczyło w nim ok. 70 osób. Ponieważ w trakcie dyskusji padło bardzo wiele pytań, przedstawiamy je raz jeszcze wraz z odpowiedziami przygotowanymi przez wydziały i jednostki miejskie.

Przypomnijmy: 26 lutego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się spotkanie mieszkańców Oliwy i urzędników, którego tematem był kierunek zmian w ramach rewaloryzacji zabytkowego Parku Oliwskiego. Była to kolejna okazja do wymiany argumentów, a mieszkańcom zaproponowano konkretne rozwiązania mające uatrakcyjnić to wyjątkowe miejsce. Atmosfera spotkania była spokojna, większości mieszkańców spodobały się propozycje i plany Miasta.

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania zadane podczas spotkania >>>

W Wieloletnim Planie Przedsięwzięć Inwestycyjnych na lata 2016 - 2023 na zadanie "Rewaloryzacja Parku Oliwskiego" zaplanowano jako środki własne kwotę do 28 mln zł, w tym koszt przebudowy Palmiarni. Łączny koszt rewaloryzacji może jednak wynieść ok. 56 mln zł. Stąd konieczne będą starania miasta o środki zewnętrzne - na przykład dotacje unijne, RPO, czy Partnerstwo Publiczno-Prywatne.

- Wolą mieszkańców jest, by skupić się przede wszystkim na 180-letniej palmy - zaznaczał na spotkaniu zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski. - Na palmiarnię chcemy więc przeznaczyć ok. 7-8 mln złotych. Już w 2008 r. wiedzieliśmy, że trzeba ją przebudować i zmodernizować. Moim zdaniem, trzeba też wprowadzić dodatkowe atrakcje, powinna tam być na przykład kawiarnia. Ale to pomysł do przedyskutowania.

W tym roku gotowy będzie projekt nowej palmiarni, który musi uzyskać zgodę m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W 2017 r. obiekt zostanie przebudowany i zrekonstruowany. W ramach przebudowy zbudowana zostanie na pewno nowa, wyższa rotunda. Na razie trwają jeszcze ustalenia, jakiej wysokości powinien być nowy budynek, bowiem sędziwa palma rośnie co roku o 10 cm. W 2017 r. powstanie też nowa oranżeria.

Pozostała część palmiarni najprawdopodobniej zostanie rozbudowana w kolejnych latach, w kierunku dzisiejszego składowiska i zaplecza technicznego. Tam mogłaby powstać np. motylarnia. Po przebudowie i wprowadzeniu dodatkowych funkcji użytkowych budynek Palmiarni stanie się bardziej dostępny dla mieszkańców - również dla osób niepełnosprawnych, w obecnym stanie budynek nie jest bowiem przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, przeszkodą są schody i wąski ciąg komunikacyjny między istniejącą roślinnością. Po przebudowie budynek Palmiarni będzie dostępny cały rok. Taka możliwość zwiększa atrakcyjność obiektu dla osób odwiedzających, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze, czy wstęp do obiektu będzie płatny.

- Tego typu rozwiązanie oznaczałoby obniżenie kosztów jej budowy o 23 proc., ponieważ w takim przypadku będziemy mogli odliczyć VAT - wyjaśniał wiceprezydent Bojanowski.

Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu, tym razem zorganizowane będzie przez Radę Dzielnicy Oliwa. Tymczasem zachęcamy też do wypełniania ankiety dotyczącej Parku Oliwskiego, w której na temat zmian w Parku Oliwskim może wypowiedzieć się każdy mieszkaniec naszego miasta. Ankieta jest dostępna pod adresem: http://parkoliwski.badanie.net/