WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Przypominamy rusza gdański Tydzień Zawodowca
W poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Zawodowca. Do soboty odbywać się będą w gdańskich szkołach zawodowych dni otwarte, spotkania z pracodawcami, targi szkół zawodowych oraz konferencje dla gimnazjalistów. Rozstrzygnięty zostanie konkursu na firmę przyjazną gdańskiej szkole zawodowej, a dla rodziców gimnazjalistów przygotowano specjalny informator.

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe - podkreśla zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Jednym z elementów promocji szkolnictwa zawodowego i odczarowania myślenia o nim jest organizowany właśnie drugi Tydzień Zawodowca. Pracując z Pracodawcami Pomorza jesteśmy przekonani, że osiągamy sukces stosując się do maksymy "Masz zawód i praktykę, masz pracę" - dodaje Kowalczuk.

W szkołach zawodowych na uczniów pierwszych klas czeka 2 600 miejsc!

W zeszłym roku podczas Tygodnia Zawodowca uczniowie szkół gimnazjalnych tłumnie odwiedzali gdańskie szkoły zawodowe. Na chwilę obecną na zawodowym poziomie nauczania w gdańskich szkołach uczy się już 6 600 osób. W roku szkolnym 2016/2017 na uczniów klas pierwszych w gdańskich szkołach zawodowych czeka aż 2 600 miejsc. W ofercie szkół jest blisko 100 zawodów. W roku szkolnym 2016/2017 przybędą kolejne - kierowca mechanik, który pojawi się w ofercie Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku, a także technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz technik elektryk z ukierunkowaniem na elektroautomatykę okrętową, które pojawią się w ofercie Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM.

Dla uczniów, rodziców i pracodawców!

Przyjęta forma dni otwartych w przystępny sposób pozwala gimnazjalistom zapoznać się z działalnością szkół, pogłębić wiedzę na temat zawodów, w których kształcą gdańskie szkoły i dowiedzieć się, co oferują kandydatom. Wszystko to, by ułatwić młodym ludziom podjęcie decyzji o wyborze szkoły, a tym samym swojego przyszłego zawodu.

-Osobami, do którymi chcemy dotrzeć są nie tylko gimnazjaliści, ale i ich rodzice, dlatego przygotowaliśmy po raz drugi specjalny poradnik zawierający najważniejsze informacje o szkołach i oferowanych zawodach - podkreśla prezydent Kowalczuk.

W ramach Tygodnia Zawodowca zaplanowano wiele wydarzeń: dni otwarte dla uczniów, spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, konferencję dla gimnazjalistów pt. "Technologie przyszłości w biznesie i edukacji", która będzie dostępna również on-line oraz targi szkół zawodowych.

Podczas uroczystej gali wręczone zostaną specjalne nagrody/statuetki "Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole  Zawodowej", które otrzymają firmy kładące w swojej działalności szczególny nacisk współpracę ze szkołami zawodowymi.

- Dzięki zaangażowaniu pracodawców wielu absolwentów znajduje zatrudnienie - dodaje Piotr Kowalczuk. - Dlatego chcemy docenić tych, bez których to kształcenie nie miałoby sensu.

Harmonogram gdańskiego Tygodnia Zawodowca

Tydzień zawodowca rozpoczną wizyty gimnazjalistów w dniach 7-8 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w wybranych zakładach pracy.

9 marca o godz. 10.00 w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zostaną wręczone statuetki "Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej".

10 marca w godz. 9.30-13.00 w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku odbędzie się konferencja dla gimnazjalistów "Technologie przyszłości w biznesie i edukacji". Celem konferencji jest prezentacja nowych produktów stworzonych przez polskich naukowców i inżynierów oraz procesów ich wytwarzania. W ramach konferencji odbędą się targi branżowe, w których udział wezmą takie firmy jak Satel, Lotos, Sprint, Sevenet, Radmor, PG. Z udziałem przedstawicieli firm odbędzie się także panel dyskusyjny, podczas którego będą poruszane takie tematy jak: miejsce nowoczesnych technologii w edukacji i biznesie, rola symbiozy szkoła-biznes oraz wartość współpracy firm z Technikum Łączności. Cała konferencja dostępna będzie również on-line.

11 marca odbędą się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę pokażą wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy

12 marca w godz. 10.00-14.00 w szkołach zawodowych miasta Gdańska odbywać się będą dni otwarte. W Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku podczas dni otwartych odbędzie się uroczyste otwarcie Ośrodka Szkolenia Kierowców. - Tego dnia ogłoszona zostanie także współpraca z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych przy wprowadzaniu do nauczania zawodu kierowca mechanik - informuje Iwona Orłowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Tego dnia będzie można uzyskać informacje o zawodzie - kierowca mechanik, możliwościach kształcenia oraz zatrudnienia, gdyż obecni będą pracodawcy, którzy wyrazili zainteresowanie absolwentami - dodaje. Zawód ten został wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego na wniosek pracodawców, którzy zauważają znaczny deficyt kadr w branży transportowej.