WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
FREEDOM & PEACE DAY
Żywe eksponaty na wystawie stałej, DJ'ski set z muzyką reggae, maraton filmowy - sobota (19 marca) zapowiada się w ECS wyjątkowo. W południe rozpoczniemy FREEDOM & PEACE DAY. W pokojowej i wolnościowej atmosferze będziemy wspominać idee Ruchu Wolność i Pokój. Przygotowaliśmy też debatę na temat buntu, a dla wielbicieli muzyki - giełdę płyt winylowych.Zaczynamy subiektywnymi spacerami po wystawie stałej. Oprowadzać będą dawni aktywiści młodzieżowych organizacji antykomunistycznych.

- W latach 80. organizowaliśmy barwne akcje, był m.in. rajd szlakiem rzuconych legitymacji partyjnych, heppening "Wyścig zbrojeń", Festiwal Sztuki Obecnej - opowiada Krzysztof Skiba, muzyk, aktywista tamtych lat.

Na liście przewodników FREEDOM & PEACE DAY znaleźli się:

Paweł "Konjo" Konnak | performer, reżyser filmowy, poeta, który w latach 80. zorganizował serię punkowych koncertów pod hasłem "Party młodzieży wegetującej"

Małgorzata Tarasiewicz | dawna działaczka Ruchu "Wolność i Pokój", koordynatorka Sekcji Kobiet NSZZ "Solidarność" (1990), dziś aktywistka społeczna i feministyczna

Wojciech "Jacob" Jankowski | legenda polskiego anarchizmu, współzałożyciel podziemnego Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego

Krzysztof Skiba | w stanie wojennym był jednym z założycieli podziemnego Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego oraz aktywistą Ruchu "Wolność i Pokój", redaktor pisma "A Cappella. Nieregularnik Ruchu >Wolność i Pokój<", muzyk grupy Big CycBędziemy też rozmawiać o ruchach sprzeciwu i kulturze protestu. W debacie KTO DZIŚ STAWIA IROKEZA? wezmą udział: Marta Sobieska, koordynatorka lokalnej grupy Greenpeace w Trójmieście, Dariusz Paczkowski, grafficiarz, performer, jego prace prezentowane są na wystawie stałej ECS, Szymon Kułakowski, aktywista ekologiczny. Początek o godz. 16 w audytorium ECS.Natomiast o godz. 18 rozpocznie się nie maraton, a PÓŁMARATON FILMÓW ANTYWOJENNYCH. W audytorium ECS będzie można zobaczyć filmy: "Idź i patrz" (1985, reż. Elem Klimow), "Hair" (1979, reż. Miloš Forman), Walc z Baszirem (2008, reż. Ari Folman). Do każdego filmu widzów wprowadzi Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta, niekwestionowany autorytet w dziedzinie kina, który swoją pasją dzieli się w telewizji, radiu, prasie i na kartach książek. Stworzył niezapomniany duet z Zygmuntem Kałużyńskim, znany z żarliwych sporów o filmy.Dodatkowo przez cały dzień w sali wystaw czasowych będzie się odbywał pchli targ pod hasłem TYSIĄCE WINYLI.

- Płyta winylowa nie jest już tylko historycznym przedmiotem do powieszenia na ścianie. Dla nas to przede wszystkim dobra muzyka - mówi Adam Czubaszek, przewodnik ECS, a prywatnie miłośnik winyli.

Muzyki będzie można też posłuchać. W jamajskie klimaty przeniesie nas DJ Maken czyli założyciel jednego z pierwszych polskich DJ'skich kolektywów reggae, działającego na scenie od ponad 25 lat - Joint Venture Sound System. Organizator koncertów, promotor artystów i dziennikarz muzyczny.

- Ruch Wolność i Pokój jest mi bardzo bliski, współpracowałem z nim w latach 80. To będzie doskonała okazja, by spotkać wielu działaczy z przeszłości, przypomnieć sobie różne sytuacje, zagrać dużo muzyki, zarówno z tamtych czasów jak i współczesnej - do udziału w FREEDOM & PEACE DAY zachęca Mirosław "Maken" Dzięciołowski. Swój występ rozpocznie o godz. 21 w sali wystaw czasowych.

FREEDOM & PEACE DAY

termin | 19 marca, sobota, od godz. 12

miejsce | ECS, pl. Solidarności 1

wstęp | wolny + bilety w cenie 5 zł na seanse filmowe

szczegóły i program | ecs.gda.pl/freedom

kontakt | Adam Cherek, koordynator projektu, e-mail: a.cherek@ecs.gda.pl, tel. 504 598 741, Katarzyna Skrzypiec, Dział Promocji i PR, e-mail: k.skrzypiec@ecs,gda.pl, tel.: 504 772 182