WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Lanie wody na serio - czyli obchody Światowego Dnia Wody
Już jutro Światowy Dzień Wody! Celebrowane na całym świecie święto odbędzie się także w Gdańsku. Miasto Gdańsk oraz Saur Neptun Gdańsk zapraszają na degustację wody prosto z kranu. Czysta i orzeźwiająca serwowana będzie prosto z hydrantów (!) w czterech najbardziej uczęszczanych punktach naszego miasta. Skosztować jej będzie można zarówno w drodze do szkoły i pracy, jak i podczas popołudniowych powrotów.

22 marca o godz. 15.30 na przystankach komunikacji miejskiej przy Dworcu Głównym PKP wodę, a także kawę i herbatę rozdawać będą mieszkańcom zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz prezes SNG Guy Fournier

Woda rozdawana będzie w dwóch sesjach - porannej (w godz. 6.30-8.00) oraz popołudniowej (w godz. 15.00-17.00). Wolontariusze pojawią się w następujących miejscach:
. Przystanki komunikacji miejskiej przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku
. Pętla Tramwajowa w Oliwie
. Targ Węglowy
. Okolice centrum Handlowego Manhattan

- Woda pitna to skarb. Brakuje jej w wielu częściach świata, o czym mówi się podczas obchodów Światowego Dnia Wody. W Gdańsku na szczęście wody mamy pod dostatkiem. Wody czystej, bezpiecznej i smacznej i właśnie taką prosto z hydrantów będziemy serwować mieszkańcom podczas jutrzejszego spotkania - podkreśla Guy Fournier, prezes SNG.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Podczas tego dnia dyskutuje się głośno o niedostatkach wody pitnej na świecie i o konieczności oszczędzania tego skarbu. I choć niedostatki wody pitnej mieszkańcom Gdańska nie grożą, gdańszczanie nauczyli się szanować wodę płynącą z ich kranów. W 1992 roku przeciętny gdańszczanin zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś zużywa na osobę miedzy 105 a 107 litrów.

- Mieszkańcy Gdańska piją coraz lepszą wodę. Aż 86% wody dostarczanej przez spółkę Saur Neptun Gdańsk pochodzi z ujęć głębinowych. Woda z ujęć głębinowych to woda średniotwarda, zawiera związki wapnia i magnezu, bardzo potrzebne dla naszego organizmu. Co ważne, 100% wody w Gdańsku spełnia najwyższe europejskie normy jakości - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Mieszkańcy Gdańska zaopatrywani są w wodę podawaną z 1 ujęcia powierzchniowego - Straszyn, 1 ujęcia drenażowego - Pręgowo oraz 8 ujęć głębinowych: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn, Smęgorzyno, Oczyszczalnia Wschód. A część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z 2 ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze. W awaryjnych sytuacjach istnieje możliwość podawania mieszkańcom wody z ujęć awaryjnych: Krakowiec i Świbno.

W 2015 roku gdańszczanie najwyżej w historii ocenili jakość wody płynącej z gdańskich kranów. Pozytywne oceny wodzie przyznało aż 89 procent respondentów. Wzrósł też odsetek osób pijących wodę prosto z kranu. Bez obaw robi to już 39 procent gdańszczan.