WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Zmień swoje miasto - złóż projekt do budżetu obywatelskiego
1 kwietnia 2016 r. rozpoczyna się kolejna edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego. Kwota przeznaczona na realizację projektów w 2017 roku to 12 500 000 złotych. Przez cały kwiecień gdańszczanie mają szanse zgłaszać swoje propozycje na co i w jaki sposób wydać pieniądze w dzielnicach i całym mieście.


Budżet obywatelski to część budżetu Miasta, która pozostaje do dyspozycji mieszkańców. Podstawą budżetu obywatelskiego są pomysły zgłoszone przez mieszkańców czyli tzw. projekty. Następnie poprzez głosowanie wybierane są te, które w następnym roku kalendarzowym zostaną zrealizowane.


W tym roku po raz pierwszy wspólne terminy składania projektów oraz głosowania mają cztery miasta Obszaru Metropolitalnego Gdańska Gdynia Sopot. Oprócz trójmiejskich miast także Rumia włączyła się we wspólny harmonogram.


W Gdańsku rozpoczyna się właśnie czwarta edycja budżetu obywatelskiego. A już od dwóch lat mieszkańcy korzystają z wielu inwestycji, które zostały zrealizowane dzięki aktywności mieszkańców. Powstały nowe place zabaw, tereny rekreacyjne, boiska, siłownie, wyremontowano ulice i chodniki.  Trwają też przygotowania do realizacji kolejnych 65 wniosków z  2015 r. Warto zatem wziąć sprawy w swoje ręce i zastanowić się, czego brakuje w dzielnicy, jak można poprawić jakość życia swojego i swoich sąsiadów?


Kwota 12,5 mln zł podzielona jest na dwie części - 10 mln na projekty w dzielnica i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie, a więc takie, które swoim zasięgiem obejmują więcej niż jedną dzielnicę. Każda dzielnica dysponuje odrębną kwotą, którą mieszkańcy mogą wydać, a swoje pomysły zgłosić mogą w dniach 1 - 30 kwietnia br.


Mechanizm złożenia projektu nie jest skomplikowany, ale warto poświecić trochę czasu na dobre przygotowanie projektu. W tym pomóc mogą urzędnicy i pracownicy jednostek miejskich. Pełna informacja na ten temat na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Można też wziąć udział w warsztatach pisania wniosków: 7 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej, a 12 kwietnia Bibliotece Oliwskiej w godzinach 17:00- 19:00.


Składanie wniosków oraz głosowania odbywa się elektronicznie poprzez stronę www.gdansk.pl Od północy 1 kwietnia będzie można się zarejestrować i zgłosić swój pomysł. By projekt został przyjęty należy go jeszcze wydrukować, zebrać 15 podpisów poparcia mieszkańców dzielnicy (przy projektach ogólnomiejskich zameldowanie w dzielnicy nie ma znaczenia) i przekazać lub przesłać do 30 kwietnia br.


Maj i czerwiec to czas na ocenę wniosków, sprawdzenie możliwości ich realizacji, a w dniach 12 - 25 września gdańszczanie zdecydują co w 2017 roku zostanie zrealizowane.Wszystkie informacje o tegorocznej edycji dostępne są na gdańskiej stronie internetowej, a użytkowników Facebooka zapraszamy na profil Miasta Gdańsk, gdzie w krótkiej i wesołej formie można dowiedzieć się co to w ogóle jest ten budżet obywatelski.