WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Günter Grass. Kolekcja Plus  - obchody i rocznica śmierci noblisty
Günter Grass. Kolekcja Plus  - obchody i rocznica śmierci noblisty
13 kwietnia 2015 roku zmarł Honorowy Obywatel Gdańska, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - Günter Grass. W pierwszą rocznicę jego śmierci, Gdańska Galeria Miejska otwiera wyjątkową wystawę - "Günter Grass. Kolekcja Plus".Günter Grass jest najbardziej znany z tzw. "Trylogii Gdańskiej" w skład której wchodzi  "Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata". Jednak poza twórczością literacką Grass ma w swoim dorobku liczne dzieła plastyczne: akwarele, grafiki i rzeźby. Odział Galerii - Gdańska Galeria Güntera Grassa posiada w swej kolekcji 141 dzieł plastycznych noblisty. Fundamentem kolekcji był dar Grassa przekazany Miastu Gdańsk w 2007 roku, złożony z 51 grafik i 6 rzeźb. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci zaprezentujemy część kolekcji w unikatowym zestawieniu.


Ekspozycja ta jest próbą stworzenia dialogu pomiędzy spuścizną wyjątkowego twórcy z artystami z Trójmiasta, polegającego na przeplataniu wybranych dzieł pochodzących z kolekcji Güntera Grassa znajdującej się w Gdańskiej Galerii Miejskiej, z pracami współcześnie tworzących artystów. W rezultacie tego montażu powstało określone repertorium motywów, z których każdy artysta czerpie inspirację na swój własny sposób. Kuratorka wystawy, Marta Wróblewska, do dialogu z Grassem zaprosiła Alicję Buławską-Fankidejską, Magdę Hueckel, Władysława Jackiewicza, Katarzynę Jóźwiak-Moskal,  Jacka Kornackiego, Stanisława Nowodworskiego, Mariusza Otta, Macieja Raucha, Maćka Salamona,  Krzysztofa Wróblewskiego, Wojciecha Zamiarę, Marcina Zawickiego i Małgorzatę Żerwe. W tym zróżnicowanym pod względem mediów i temperamentów kalejdoskopie, możemy dostrzec pewne elementy wspólne, w postaci powracających motywów ikonograficznych tworzących na wystawie określone sekwencje tematyczne. Artyści przepracowują je na wielorakie sposoby, w zależności od intencji. Intrygujący dialog pokazuje nie tylko motorykę życia obrazów zarówno w historii powszechnej, w świadomości odbiorcy, ale także tworzy lokalną mapę ikonograficzną, wpisującą się w szersze konteksty dziejów sztuki.


Ta metoda zestawiania prac została zainspirowana "Atlasem Mnemosyne" Aby Warburga, w którym uczony z niespotykaną śmiałością zestawiał dawne wyobrażenia ze współczesnymi ilustracjami, wskazując jednocześnie na ciągłość określonych typów obrazowych i zmieniające się funkcje przedstawień.


Otwarcie wystawy nastąpi 13 kwietnia 2016 o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37. Wystawa będzie prezentowana do 14 sierpnia.