WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Międzynarodowy Festiwal Młodych Mundus Cantat po raz pierwszy w Gdańsku
Występy chórów dziecięcych i młodzieżowych z przemarszem ulicami Gdańska i koncertem finałowym w kościele św. Barbary - rozpoczyna się Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Młodych. Koncert inaugurujący odbędzie się w jutro 7 kwietnia o godz. 10:15, w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 w Gdańsku (ul. Szyprów 3).W dniach 7-9 kwietnia w Gdańsku odbywać się będzie pierwszy Międzynarodowy Festiwal Młodych Mundus Cantat. Festiwal ten jest prezentacją entuzjastów chóralistyki dziecięcej i młodzieżowej. Podczas pierwszej edycji można będzie posłuchać m.in. chórów z Rosji i Łotwy. Festiwal rozpocznie się koncertem Chóru Dziecięcego ISTOK z Sankt Petersburga w Rosji. W chórze "Istok" śpiewają dzieci i młodzież w wieku od 9 do 16 lat. W repertuarze zespołu znajdują się utwory muzyki klasycznej rosyjskiej i europejskiej, a także folkowej różnych krajów.

Koncertu wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjalnej wysłucha Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, poza obowiązkami służbowymi pasjonat wschodu i jego kultury.

- Rozwój uczniów możliwy jest przez naukę, jak i realizację jednego z filarów opisanych w kompetencjach kluczowych, którym jest aktywność kulturalna rozwijana w zakresie odbioru jak i tworzenia - "Jestem odbiorcą - jestem twórcą" - mówi prezydent Kowalczuk. -Tym bardziej cieszy to w szkole, której wychowankowie biorą czynny udział w działaniach pozaszkolnych. Gratuluję zwycięskim drużynom w Odysei Umysłu i kibicuję im w dalszych zmaganiach na poziomie europejskim i światowym - dodaje prezydent.Koncert inaugurujący odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia o godz. 10:15, w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 w Gdańsku (ul. Szyprów 3). Wysłuchają go więc także uczniowie, reprezentujący Gdańsk podczas odbywającego się w miniony weekend finału 25 Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu. W finale tym spotkało się 215 drużyn wyłonionych w wyniku eliminacji regionalnych z całego kraju.-Nasze zespoły startowały w obrębie II grupy wiekowej w trzech różnych problemach długoterminowych - informuje Urszula Nazarko dyrektor Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 w Gdańsku. - Drużyna składająca się  z  uczniów uczęszczających do naszego Gimnazjum nr 49 im. Tadeusza Mazowieckiego, pod okiem trenerów: Marty Kulki i Barbary Mikuś zdobyła nagrodę pierwszego stopnia, czyli awans na finały światowe w USA. Druga nasza drużyna stworzona z  uczniów  Szkoły Podstawowej nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego wraz ze swoją trenerką Magdaleną Dworniczak  zdobyła nagrodę drugiego stopnia, czyli możliwość reprezentowania Polski na Eurofestiwalu w Gdańsku.Pozostałe koncerty odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Mundus Cantat odbywać się będą w piątek i sobotę w salach koncertowych Akademii im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2, Gdańsk). W piątek  o godz. 16:30 dzieci i młodzież z chórów przejdą w Marszu Młodości od Przedproży Dworu Artusa do Akademii Muzycznej. Koncert finałowy wraz z ogłoszeniem wyników odbędzie się w sobotę o godz. 16 w Kościele św. Barbary (ul. Długie Ogrody 19, Gdańsk).