WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Gdańsk jako pierwsze miasto z Europy dołączyło do projektu Michaela Bloomberga
Bardziej efektywne zarządzanie miastem dzięki wykorzystaniu już posiadanych danych o finansach, transporcie publicznym, bezpieczeństwie czy edukacji oraz skuteczne otwieranie miejskich danych - takie cele postawił prezydent Paweł Adamowicz pracownikom urzędu miejskiego do realizacji w trakcie bieżącej kadencji. Jednym z kroków do osiągania tego celu, jest   jest ogłoszona właśnie decyzja o rozpoczęciu współpracy Miasta Gdańska z amerykańską inicjatywą What Works Cities.

Gdańskie podejście do smart city to nie tylko inwestycje w systemy informatyczne, jak Tristar czy nowe aplikacje internetowe. To także, a może przede wszystkim, chęć uczenia się od globalnych liderów, podpatrywanie najlepszych światowych doświadczeń i wdrażanie ich w naszym mieście.

Już od dłuższego czasu inspiracją dla gdańskich urzędników jest Nowy Jork i Michael Bloomberg -  były burmistrz tego miasta i zarazem założyciel organizacji Bloomberg Philantrophies, wspierającej rozwój nowoczesnych miast. Na ostatnim spotkaniu Pawła Adamowicza i Michaela Bloomberga w październiku 2015 r. wykluł się pomysł dołączenia Gdańska do projektu What Works Cities.Dotychczas w programie uczestniczyło 100 miast z USA, które otrzymują wsparcie światowej klasy naukowców i ekspertów z obszaru zarządzania miastem w oparciu o zgromadzone dane, podnoszenia efektywności, zaangażowania mieszkańców oraz udostępniania otwartych danych.- Gdańsk to miasto uczące się, rozwijające się, w którym stale szukamy sposobów na podnoszenie jakości rządzenia i większe zaangażowanie mieszkańców w planowanie przyszłości miasta - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy współpracę z What Works Cities jako pierwsze miasto w Europie. To dowód uznania dla Gdańska na arenie międzynarodowej, widoczny znak tego, że nasze działania, takie jak prowadzony od ponad dwóch lat program Otwarty Gdańsk, spotykają się z zainteresowaniem i uznaniem także poza granicami kraju.Warto podkreślić, że nawiązanie współpracy jest dla Gdańska bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa bowiem Bloomberg Philantrophies. W ramach współpracy, na początku maja do Gdańska przyjedzie zespół ekspertów z Center for Government Excellence (GovEx), organizacji non-profit funkcjonującej na renomowanym Johns Hopkins University.W trakcie dwudniowych warsztatów (odbędą się w maju br.) z kierownictwem miasta oraz dyrektorami urzędu miejskiego, analizie poddane zostanie dotychczasowe podejście do wykorzystania danych w poszczególnych wydziałach oraz wypracowane zostaną sposoby na bardziej efektywne wykorzystanie tych danych w zarządzaniu miastem, współpracy z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi.


Ważne adresy

Portal Otwarty Gdańsk: www.otwartygdansk.pl
Smart City Gdańsk www.gdansk.pl/smartcity
What Works Cities: http://whatworkscities.bloomberg.org
GovEx: http://govex.jhu.edu