WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Teatr Szekspirowski zaprasza na. seanse na dachu
Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego to nowy cykl pokazów kina plenerowego, odbywających się w każdą sobotę od 25 czerwca do 27 sierpnia, z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są projekcjami filmowymi „Rooftop cinema” na dachach budynków Nowego Jorku.
Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego to nowy cykl pokazów kina plenerowego, odbywających się w każdą sobotę od 25 czerwca do 27 sierpnia, z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są projekcjami filmowymi "Rooftop cinema" na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes, Rotterdam czy Toronto. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach czy filmy w duchu Woody Allena z Nowym Jorkiem w tle.
Przez całe wakacje odbędzie się dziewięć projekcji kina plenerowego na dachu Teatru Szekspirowskiego.
Pokazy zainauguruje 25 czerwca nagrodzony Oskarem film Alejandro Gonzáleza Inárritu "Birdman". Pełen absurdu, humoru i sarkazmu obraz odsłaniający kulisy nowojorskiej produkcji teatralnej, z Michaelem Keatonem w roli głównej. W kolejnych miesiącach w lipcu i sierpniu zobaczymy z kolei kultowy film Noah Baumbacha "Frances Ha", uznawany za zaginioną perełkę Francuskiej Nowej Fali i współczesną wersję "Manhattanu" Woody Allena; francuski melodramat "Moja miłość" prezentowany w ubiegłorocznym konkursie głównym Festiwalu w Cannes - pełen humoru współczesny romans z Vincentem Casselem i Emmanuelle Bercot czy argentyńsko-hiszpański thriller "El Clan" Pablo Trapero portretujący zmiany ustrojowe w kraju na początku lat 80-tych, uznany za najlepszy hiszpańskojęzyczny film roku. W charakter wielkomiejskich filmów wpisuje się również nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino - satyryczny i zabawny portret elit towarzyskich współczesnego Rzymu, przywołujący filmy Federico Felliniego oraz hinduski  film "Smak Curry" w reż. Ritesha Batry - historia dwójki samotnych ludzi we współczesnym Mumbaju, których los splata ze sobą kulinarna pomyłka.
Pełen program pokazów:
25 czerwca 2016 | sobota - Birdman, reż. Alejandro González Inárritu, USA, 2014, 119 min
2 lipca 2016 | sobota - Smak Curry, reż. Ritesh Batra, Indie/Francja/Niemcy/USA, 2013, 104 min
9 lipca | sobota - El Clan, reż. Pablo Trapero, Argentyna/Hiszpania, 2015, 90 min
16 lipca | sobota - Wielkie piękno, reż. Paolo Sorrentino, Włochy/Francja, 2013, 182 min
23 lipca | sobota - Taxi - Teheran, reż. Jafar Panahi, Iran, 2015, 82 min
27 lipca | pokaz wyjątkowo w środę - Moja miłość, reż. Maiwenn Le Besco, Francja, 2015, 130 min
13 sierpnia | sobota - 11 minut, reż. Jerzy Skolimowski, Polska/Irlandia, 2015, 81 min
20 sierpnia | sobota - Victoria, reż. Sebastian Schipper, Niemcy, 2015, 138 min
27 sierpnia | sobota - Frances Ha, reż. Noah Baumbach, USA, 2012, 86 min
Pokazy zaczynają się o godz. 21.30.
Miejsce projekcji: Dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ( Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru).
Sprzedaż biletów bezpośrednio przed pokazami.
Wstęp: 10 zł.
Więcej informacji: www.kinonaszekspirowski.pl

Kontakt:
Anna Kądziela-Grubman
Kurator projektu
ania@sff.pl; 608 368 062

OPISY FILMÓW
25 czerwca 2016 - Birdman, reż. Alejandro González Inárritu, USA, 2014, dramat, komedia, 119 min
Oscary 2015 - najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia
Złote Globy 2015 - najlepszy aktor w komedii lub musicalu, najlepszy scenariusz
Riggan Thompson (Michael Keaton) zyskał sławę jako odtwórca roli superbohatera Birdmana. Jego kariera przygasła, gdy odmówił udziału w kolejnej części. Aby wrócić do zawodu postanawia wyreżyserować sztukę na Broadwayu i zagrać główną w niej rolę. Kłopoty zaczynają się, gdy jeden z aktorów ulega podczas próby wypadkowi, a jego miejsce zajmuje uwielbiany przez krytyków Mike Shiner (Edward Norton), który wprowadza swoje pomysły do sztuki. Thompson musi zajmować się także swoją córką (Emma Stone), która niedawno zakończyła odwyk. Na domiar złego do głosu coraz silniej dochodzi jego mroczne alter ego...

2 lipca 2016 - Smak curry, reż. Ritesh Batra, Indie, Francja, Niemcy, USA, 2013, 104 min
MFF Karlowe Wary 2013 - udział w konkursie
Tydzień Krytyki Filmowej w Cannes 2013
Życie w Indiach jest jak hinduskie jedzenie - bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą. Ila, wciąż młoda i piękna gospodyni domowa, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu - zgodnie z maksymą "przez żołądek do serca". Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

9 lipca - El Clan, reż. Pablo Trapero, Argentyna, Hiszpania, 2015, 90 min
MFF Wenecja - Srebrne Lwy - najlepszy reżyser
Nagroda Goya - Najlepszy film hiszpańskojęzyczny
Argentyna, początek lat 80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi ojciec Arquímedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu, Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania, i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.

16 lipca - Wielkie piękno, reż. Paolo Sorrentino, Włochy, Francja, 2013, 182 min
Oskary 2014 - Najlepszy film nieanglojęzyczny
Złote Globy 2014 - Najlepszy film zagraniczny
BAFTA 2014 - Najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejska Nagroda Filmowa 2013 - Najlepszy europejski film

"Arcydzieło, które powala i prowadzi na skraj szaleństwa" napisał The Nev York Times. "Wielka filmowa uczta - narodził się nowy Fellini" napisało Variety. 
Jep Gambardella zabawie poświęcił życie. Od momentu wydania swojej pierwszej i jedynej powieści obracał się wśród włoskiej socjety kulturalnej, bawiąc się do białego rana. W jego 65. urodziny wszystko się zmienia. Jep popada w melancholijny nastrój, naznaczony refleksją o przeszłości. Dokonuje bolesnego rozliczenia, analizuje wszystko to, co zrobił i do czego nakłonili go przyjaciele, by ostatecznie cieszyć się nadal ponadczasowym krajobrazem absurdalnego, obezwładniająco pięknego Rzymu.

23 lipca Taxi - Teheran, reż. Jafar Panahi, Iran, 2015, 82 min
MFF Berlinale 2015 - Złoty Niedźwiedź
Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem "Taxi-Teheran" Jafara Panahiego jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.
W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica.
27 lipca - Moja miłość, reż. Maiwenn Le Besco, Francja, 2015, 130 min
MFF Cannes 2015 - Film konkursu głównego; Złota Palma dla Najlepszej aktorki
Cezar 2016 - Najlepszy film, nominacja
Film nagrodzony  w Cannes Złotą Palmą za najlepszą rolę kobiecą. Historia szalonej i namiętnej miłości z Vincentem Casselem i Emmanuelle Bercot w rolach głównych. Georgio (Vincent Cassel) to mężczyzna, przy którym nie można się nudzić. Jest uosobieniem marzeń każdej kobiety, pewny siebie, dowcipny, spontaniczny. Kiedy pojawia się w życiu Tony (Emmanuelle Bercot), zmienia je o 180 stopni. Ten związek jest jak narkotyk - wciąga, uzależnia i działa jak emocjonalny rollercoaster. Magazyn Variety uznał ten film za "odważny i ultra romantyczny jak najsłynniejsze francuskie  filmy, które stały się światowymi hitami", a The Telegraph za "romans kipiący emocjami i poczuciem humoru".
13 sierpnia - 11 minut, reż. Jerzy Skolimowski, Polska, Irlandia, 2015, 81 min
MFF Wenecja  2015 - Złote Lwy, nominacja
Festival Filmowy w Gdyni - Nagroda Specjalna Jury
Ostatni film Jerzego Skolimowskiego - twórcy obsypanego nagrodami obrazu "Essential Killing", uhonorowanego m.in. Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Głowacki.
               
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona - aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.

20 sierpnia - Victoria, reż. Sebastian Schipper, Niemcy, 2015, 138 min
Niemieckie Nagrody Filmowe- Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsze zdjęcia
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Srebrny Niedźwiedź za najlepsze osiągnięcie artystyczne w kategorii zdjęcia
Rewelacja tegorocznego Festiwalu w Berlinie. Laureat 8 nagród niemieckich Oscarów. "Victorię"  ogląda się w ciszy i skupieniu. Już od pierwszej, hipnotyzującej  sceny wiadomo, że tego filmu nie da się zbagatelizować. To thriller, którego akcja rozgrywa się nocą we współczesnym Berlinie. Reżyser pokazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, film składa się z jednego długiego ujęcia. Schipper nakręcił całość o 5 nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic.
Victoria, młoda kobieta z Madrytu, po wyjściu z klubu spotyka czterech chłopaków. To prawdziwi berlińczycy, którzy obiecują, że odkryją przed nią alternatywny świat stolicy Niemiec, inny niż ten znany z miejskich przewodników. Zauroczona dziewczyna nie ma nic do stracenia. Sielankę burzy prośba o zwrot niebezpiecznej przysługi, którą chłopcy są winni prominentnemu i tajemniczemu gangsterowi. Tej nocy zostanie szefową nowopoznanych kumpli.

27 sierpnia - Frances Ha, reż. Noah Baumbach, USA, 2012, 86 min
MFF Berlinale 2013 - oficjalna selekcja
MFF Karlove Vary 2013 - oficjalna selekcja
Greta Gerwig okrzyknięta "Woodym Allenem" w spódnicy w roli Frances Ha - niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, ujmującej neurotyczki. Frances ma 27 lat i każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na przyszłość. Nominowany do Oscara Noah Baumbach z lekkością twórców francuskiej Nowej Fali wprowadza nas w świat nowojorskich artystów, którzy poszukują swojej drogi.
"Jedna z najzabawniejszych i najbardziej błyskotliwych opowieści o pokoleniu hipsterów", "współczesna wersja MANHATTANU Woody'ego Allena", "historia, którą ogląda się jak zaginioną perełkę francuskiej Nowej Fali" - to tylko niektóre z entuzjastycznych komentarzy prasy na temat filmu.