WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
ECS zaprasza na wystawę NELSON MANDELA. MAN OF THE PEOPLE
ECS zaprasza na wystawę NELSON MANDELA. MAN OF THE PEOPLE
6 czerwca o godz. 12.00 w Europejskim Centrum Solidarności (Galeria Trap - antresola za audytorium) odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. NELSON MANDELA. MAN OF THE PEOPLE. Na wystawie prezentowane są zdjęcia osobistego fotografa Mandeli - Dr Petera Magubane. Udział w wernisażu zapowiedzieli: Zindzi Mandela - córka Nelsona Mandeli, ambasador RPA w Danii; Simon Jabulani Ntombela - ambasador Republiki Południowej Afryki w RP; Lech Wałęsa - lider polskiej rewolucji Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla oraz dr Peter Magubane - autor fotografii.

Obdarzany w Republice Południowej Afryki imionami "tata" czy "ojciec narodu", Nelson Mandela (1918-2013) już za życia stał się legendą. Przeprowadził Republikę Południowej Afryki od segregacji rasowej do demokracji - pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, działacz na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Ekspozycja zdjęć jego osobistego fotografa, jest zapisem publicznego i prywatnego życia Nelsona Mandeli, ale i losów narodu spragnionego wolności.NELSON MANDELA. MAN OF THE PEOPLE to ekspozycja wędrująca, gościła już m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. ECS jako miejsce ekspozycji nie jest wyborem przypadkowym. W ostatniej sali wystawy stałej, noszącej im. Jana Pawła II - gdzie wspominamy ludzi różnych narodowości, kolorów skóry i wyznań, którzy na całym globie i we wszystkich czasach w imię wolności nieśli ideę solidarności i pokojowej walki o prawa człowieka - przywołujemy również postać Nelsona Mandeli.Ekspozycja fotograficzna wiedzie przez kolejne etapy publicznej aktywności Nelsona Mandeli, ukazując nie tylko transformację ustrojową i społeczną RPA, ale i sceny z życia prywatnego - m.in. protesty lat 70. i 80., pikiety na rzecz uwolnienie Mandeli, wolność po 27 latach więzienia, czas wyborów, zaprzysiężenie Rządu Jedności Narodowej, doktorat, życie rodzinne i podróż do USA, gdzie wygłosił wystąpienie w ONZ.Dr Peter Magubane (ur. 1932) jest światowej sławy fotoreporterem pochodzącym z RPA. Pierwsze zdjęcie Nelsonowi Mandeli wykonał w 1950 roku, gdy ten był politykiem Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W 1990 roku, na prośbę samego Mandeli, został jego oficjalnym fotografem. Z czasem stał się przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem.

Peter Magubane zapłacił wysoką cenę za swoją pracę - 98 dni spędził w izolatce, 586 dni w więzieniu, a przez pięć lat miał zakaz robienia jakichkolwiek zdjęć.Wystawa będzie prezentowana w ECS do 27 lipca 2016.

Wstęp wolny.