WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
"Gaje Ojców" przez dwa dni w pięciu gdańskich parkach
„Gaje Ojców” przez dwa dni w pięciu gdańskich parkach
W 2015 roku urodziło się 4485 gdańszczan, w tym 2155 dziewczynek i 2330 chłopców (a najpopularniejszymi imiona były: Zofia, Zuzanna i Jan, Jakub). I to właśnie ich ojcowie - nawiązując do tradycji upamiętniania narodzin dziecka poprzez zasadzenie drzewa - będą mogli wziąć udział w uroczystym posadzeniu pięciu drzew upamiętniających dzieci urodzone w ubiegłym roku w naszym mieście. Sadzenie odbędzie się w najbliższy weekend: 18 i 19 czerwca. 

"Gaje Ojców" odbędą się w pięciu parkach; Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana, Śródmieściu - przy ul. 3 Maja, Gdańsku Południe - Zieleniec przy ul. Augustowskiej, Oliwie oraz Żabiance.

Przygotowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku i posadzone tam - z uczestnictwem tatusiów dzieci z rocznika 2015 - dorodne drzewa i pamiątkowe tablice upamiętnią narodziny kolejnego rocznika gdańszczan. Tak dzieje się już od 2012 roku.

Pięć drzew w pięciu Gajach Ojca
W tym roku w każdym z miejsc zasadzone zostanie uroczyście okazałe drzewko o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów. Ze względu na wielkość drzewa, sadzenie zostanie dokonane przez firmę specjalistyczną (przy okazji będzie to pokaz zasad sadzenia drzew) przy udziale (lub tylko obecności) ojców gdańszczan urodzonych oczywiście w roku 2015 roku. Zasadzone będą rzadko stosowane dotychczas w terenach zieleni miejskiej w Gdańsku gatunku - Platany klonolistne (Platanus x hispanica).

Program wydarzenia
Sobota, 18 czerwca
godzina: 12.00
Zieleniec przy ul. 3 Maja , przy budynku N4 i skrzyżowaniu Błędnik
godzina : 14.00
Zieleniec przy zbiorniku retencyjnym ul. Augustowska w Gdańsku Południe

Niedziela, 19 czerwca
godzina: 11.30
Zieleniec przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie, ul. Stary Rynek Oliwski
godzina: 12.30
Zieleniec przy Potoku Oliwskim, Gdańsk Żabianka, rejon ul. Pomorskiej 82
godzina: 14.00

Park Nadmorski im. Reagana, wejście D od ulicy Jagiellońskiej.
Ojcowie będą mogli dokonać także wpisu do księgi pamiątkowej, sfotografować się przy drzewku i tablicy. Uzyskują także pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.

O projekcie
Projekt "Gaju Ojców" powstał w 2012 roku, dla upamiętnienia przez ojców radosnego wydarzenia - narodzin dziecka. Mieszkając w mieście, ojciec nie zawsze ma możliwość zasadzenia wtedy drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska stworzył projekt "Gajów Ojca". Pierwsze wnętrze parkowe pod nazwą. "Gaj Ojca" powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana.

"Gaj Ojca" to kompozycja zieleni, składająca się z drzew sadzonych każdego roku przez Miasto na wyznaczonym obszarze. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan.

Każde drzewo jest oznakowane tablicą granitową (umieszczoną na kamieniu) z podaniem rocznika, liczby narodzonych dzieci i najczęściej nadawanymi imionami dziewczynkom i chłopcom. Obszar pod "Gaj Ojca" jest oznakowany tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju - jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.

A może przez Internet?
Przypominamy, że każdy gdańszczanin może zaproponować nowe miejsce do nasadzeń drzew. Umożliwia to nowoczesna aplikacja webowa BAND, dzięki której wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą wskazywać najlepsze miejsca do nasadzeń nowych drzew. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce!

BAND - Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko wejść na stronę www.BANDgdansk.com lub www.gdansk.pl/band, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe.