WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Rozstrzygnięto konkurs na projekty parkingów i przebudowę Bastionu św. Elżbiety
W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej ogłoszono dziś wyniki Studenckiego Konkursu Architektonicznego na projekt koncepcyjny strategicznych parkingów wielopoziomowych z funkcją towarzyszącą oraz przebudowę Bastionu św. Elżbiety w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło 56 prac, a pula nagród wyniosła 20 000 złotych.


Był to już ósmy z kolei konkurs studencki organizowany przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pula nagród wyniosła 20 000 złotych.

Konkursy organizowane są od 2006 roku, a ich tematem co roku jest inne zadanie dotyczące urbanistyki i architektury Gdańska. Dzięki konkursowi Miasto może zapoznać się z nowymi, ciekawymi i odważnymi pomysłami, a studenci mają okazję na sprawdzenie swoich umiejętności w formule konkursowej oraz zdobycie nagrody.

W tym roku studentom Politechniki Gdańskiej dano do wyboru aż dwa tematy konkursowe, a ich prace oceniało Jury w składzie:

Andrzej Duch - dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMG
Dorota Kucharczak - Biuro Rozwoju Miasta Gdańska
Bogusław Rutecki - Wydział Architektury UMG
Tomasz Milczanowski-Schleifer, Milczanowski s.c
Bazyli Domsta - Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
Andrzej Prusiewicz - Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

- Studenci zdecydowali się zmierzyć z bardzo trudnymi zadaniami. Zarówno parkingi kubaturowe, jak i przebudowa Bastionu wymagały odwagi i fantazji - podkreśla zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski. - Jednocześnie bardzo dziękuję Politechnice Gdańskiej za dziesięć lat wspaniałej współpracy przy organizowaniu tego konkursu. Oczywiście nasza współpraca będzie kontynuowana w kolejnych latach, przy kolejnych konkursach.

Walory zwycięskich prac podkreślali też jurorzy konkursu, zwracając uwagę na zaskakujące formy parkingów i - przede wszystkim - pierwszej nagrody w kategorii przebudowy Bastionu św. Elżbiety.

Parkingi wielopoziomowe

Pierwszą z kategorii konkursowych był projekt koncepcyjny strategicznych parkingów wielopoziomowych z funkcją towarzyszącą, który cieszył się największym powodzeniem, bowiem wpłynęło tutaj aż 48 prac studenckich zespołów architektonicznych. Komisja postanowiła przyznać trzy nagrody i cztery wyróżnienia następującym zespołom, które prezentujemy wraz z krótkim uzasadnieniem:

I nagroda (4000 zł) - Julian Lemka, Ziemowit Belter, Stefan Zieliński

Projekt przemyślany pod kątem ekspozycyjnym od strony Urzędu Wojewódzkiego, Ciekawa przestrzeń publiczna. Precyzyjnie przemyślane rozwiązanie o interesującej architekturze, które poprzez obniżenie wysokości zabudowy nie konkuruje z otoczeniem.

II nagroda (3000 zł) - Sergio Crespo Aller, Juan Antonio Hernandez Menor, Daniele Nurra

Nawiązuje do zrealizowanych już obiektów w pasie ulicy Podwale Przedmiejskie. Porządkuje otoczenie. Czysta forma odnosząca się do funkcji.

III nagroda (2000 zł) - Zofia Wojdyga, Weronika Turzyńska, Katarzyna Zonakowska

Dobre wpisanie w otoczenie. Odniesienia do architektury spichrzowej. Widać, że jest to architektura nowoczesna, ale przy tym nie jest agresywna.wyróżnienie (1000 zł) - Agnieszka Kostecka, Serhii Ivanchenko

Poprzez rozbicie bryły obiekt nie dominuje w krajobrazie.

wyróżnienie (1000 zł) - Ewa Górska, Karina Graszyk, Tomasz Jażdżewski

Powściągliwa architektura nawiązująca do ducha miejsca.

wyróżnienie (1000 zł) - Iga Niebrzydowska, Karol Pałubicki

Interesujące rozwiązanie architektoniczne z nawiązaniem do istniejącej wcześniej w tym miejscu fortyfikacji.

wyróżnienie (1000 zł) - Maciej Lis, Sławomir Żbikowski

Obiekt skalą i współczesnym detalem oraz formą architektoniczną, poprzez prostotę formy nawiązuje do tradycyjnych form zabudowy.Bastion św. Elżbiety

Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się kategoria dotycząca projektu koncepcyjnego dla lokalizacji Bastionu św. Elżbiety. Tutaj wpłynęło tylko 8 prac, a Jury postanowiło przyznać dwie nagrody następującym zespołom (wyróżnień nie przyznano):

I nagroda (4000 zł) -  Joseba Gordo Soto, Pablo Ucendo Expósito, Amaia Renteria Sanchez

W dyskretny, ale konsekwentny sposób wprowadzono nowe elementy architektury w starą strukturę, dzięki czemu nie została ona zdominowana. Interesująco rozwiązane wnętrze stanowi wartość dodaną. Skromne podanie, ale ciekawa idea. Ogród wertykalny na elewacji budynku nawiązuje do charakteru zabytkowego Bastionu. Zaproponowana przestrzeń publiczna charakteryzuje się wysokimi walorami użytkowymi.

II nagroda (3000zł) - Weronika Wdowik, Mariusz Sawiński, Łukasz Łaguna

Nietypowa ekspresyjna kubistyczna forma. Estetyczna kompozycja. Niezależna struktura konweniująca z otoczeniem. Dzięki zastosowaniu szkła zachowanie lekkości obiektu pomimo dużych gabarytów. Interesująca propozycja kontrastu współczesnej formy z architekturą zabytkową.

Po raz ósmy

Tegoroczna edycja jest już ósmą z kolei. Przypomnijmy, z czym studenckie zespoły architektoniczne mierzyły się w latach ubiegłych:

- Targ Rybny - 2015 r.
- Targ Węglowy - 2014 r.
- Opera Bałtycka - 2013 r.
- Kunszt Wodny na Kanale Raduni - 2012 r.
- Kwartał zabudowy Wały Jagiellońskie / Targ Drzewny / Garncarska / 2010 r.
- Droga do Wolności - 2009 r.
- Targ Sienny i Rakowy - 2006 r.