WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Obrączkowanie bocianów w zoo
W poniedziałkowy poranek zaobrączkowane zostaną pisklęta bocianów, które na dom wybrały gdańskie zoo. Posłuży temu specjalny podnośnik i zamówione w Stacji Ornitologicznej obrączki z indywidualnymi numerami, dzięki którym będzie można w przyszłości zidentyfikować każdego ptaka nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


Bociany są związane z gdańskim zoo od bardzo dawna. Co roku cieszymy się, że wracają do nas ze swych afrykańskich zimowisk i zajmują gniazdo położone na szczycie budynku administracyjnego. W tym roku zaskoczyła nas obecność drugiej zainteresowanej lęgiem na terenie ogrodu pary. A skoro kolejne ptaki się tu osiedliły i zdecydowały na lęg, oznacza to, że okolica jest atrakcyjna pod względem ilości odpowiedniego pokarmu - mówi Sabina Kaszak z gdańskiego zoo.

W poniedziałek (27 czerwca) rano, między godz. 7.00 - 8.00 pisklaki zostaną zaobrączkowane. Ile dokładnie ich jest dowiemy się, gdy zajrzymy do bocianich gniazd. - Obrączkowanie piskląt w naszym ogrodzie odbędzie się po raz drugi. Specjalnie zamówione w Stacji Ornitologicznej obrączki mają swoje indywidualne numery, dzięki którym będzie można w przyszłości zidentyfikować każdego odczytanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ptaka. Odczyty te pomogą w poszerzeniu wiedzy na temat zachowania, długowieczności, wędrówek i miejsca zimowania tych pięknych stworzeń - wyjaśnia pani Sabina, która jako licencjonowany obrączkarz zaobrączkuje pisklaki.

Bocian biały Ciconia ciconia jest gatunkiem chronionym na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody, Konwencji Bońskiej, Berneńskiej, Ramsarskiej, a także wymienianym w tzw. Dyrektywie Ptasiej Unii Europejskiej. Polska jest krajem, w którym gniazduje największa światowa populacja tego gatunku. Bocian jest narażony na szereg zagrożeń wynikających z działalności człowieka.

Jest wykorzystywany jako gatunek wskaźnikowy, ponieważ jego stan oddaje jakość środowiska, dlatego systematycznie bada się stan bocianiej populacji.