WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Poszukiwacz Bursztynu
w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie połączone z briefingiem prasowym zorganizowanym z okazji otwarcia instalacji wodnej "Poszukiwacz Bursztynu", które odbędą się w przestrzeni miejskiej pomiędzy Muzeum Bursztynu i Bramą Wyżynną,  11 lipca 2016  roku o godz. 13.00.

Instalacja wodna "Poszukiwacz Bursztynu" to kolejne działanie z okazji 10- lecia Muzeum Bursztynu i Światowej Rady Bursztynu. Instalacja ma być atrakcją dla mieszkańców i turystów odwiedzających Światową Stolicę Bursztynu. Pomysł wykonania instalacji powstał wśród członków Światowej Rady Bursztynu. Realizacji podjął się Związek Miast i Gmin Morskich przy wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej oraz Wydziału Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorem koncepcji przestrzennej i projektu jest Studio Projektowe "Profil"  Pracownia Autorska Władysława i Haliny Sucharskich. Współpracowała z nimi Emilia Kohut, młoda projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim."Poszukiwacz Bursztynu" to interaktywna, mobilna instalacja, składająca się z płytkiej, napełnionej wodą niecki, symbolizującej brzeg morski oraz umieszczonej w niecce dominanty przestrzennej, symbolizującej drogę bursztynu z głębi ziemi ku niebu i jego przekształcenie, z części ziemskiej materii, w artystyczny wytwór pracy ludzkiej.
Instalacja ma w prosty  sposób budzić skojarzenia wśród zwiedzających dotyczące poszukiwania bursztynu, każdy może  w tym współuczestniczyć, mając pełną świadomość, że jest w mieście, które zawsze związane było z bursztynem i dziś jest  Światową Stolicą Bursztynu, o czym przypominają zwiedzającym tablice informacyjne.

Istotne znaczenie dla instalacji mają dodatkowe efekty wodne oraz światło. Ruch oraz programowane, lokalne wzburzenie wody mają na celu podkreślenie jej znaczenia, jako trudnego do ujarzmienia żywiołu niechętnie poddającego się człowiekowi. Niecka "Poszukiwacza Bursztynu" ograniczona jest nieregularnym, modułowym obrzeżem
z betonu architektonicznego. Jest to nawiązanie do betonowych umocnień brzegów morskich, chroniących przed niszczycielskim działaniem fal morskich. Na obrzeżu zwiedzający znajdą płytki z nazwami bursztynu w 16 językach: po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku, niemiecku, chińsku, arabsku,  angielsku, łotyszsku, czesku, duńsku, szwedzku, węgiersku, fińsku, włosku i francusku. Liczba językowych wersji jest nieprzypadkowa- właśnie kupcy z tych krajów stanowią większość wśród blisko 8 tysięcy właścicieli sklepów i galerii odwiedzających co roku w marcu największe na świecie targi bursztynu Amberif w Gdańsku.