WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
"Śpiewające diwy pośród gwaru miasta", czyli opera na Targu Węglowym
- "Turandot" zachwyci zarówno melomanów i wielbicieli wokalu, jak i kinomanów - przekonuje do odwiedzenia Targu Węglowego 16 lipca o godz. 20.00 Jerzy Snakowski. Instytut Kultury Miejskiej już po raz siódmy organizuje tam pokaz opery z komentarzem na żywo. Po raz pierwszy towarzyszą mu warsztaty edukacyjne dla najmłodszych "Moni i Uszko", które odbędą się tego samego dnia o godz. 12.00 w sieni IKM.
- Śpiewające pośród gwaru miasta, mknących samochodów, pokrzykujących piwoszy czy sygnałów karetek diwy to niemal zwyczajny już obrazek z ulic Londynu, Wiednia czy Salzburga. Cieszę się, że Gdańsk już od kilku lat podąża za tym trendem polegającym na transmitowaniu lub retransmitowaniu spektakli operowych w przestrzeni miejskiej. Ważne przy wyborze tytułów i nagrań jest to, by w każdej minucie były one doskonałe, by mogły zaintrygować przypadkowego przechodnia, który zabłądził w okolice Targu Węglowego. I "Turandot", którą wybrali w głosowaniu mieszkańcy Trójmiasta, taka właśnie jest - mówi Jerzy Snakowski.

Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz siódmy. Widzowie oglądają wybraną operę na ogromnym ekranie diodowym słuchając komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta, Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz - sopranistki współpracującej z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Po raz pierwszy pokazowi towarzyszą warsztaty edukacyjne dla najmłodszych "Moni i Uszko", które powstały przy współpracy z Teatrem Wielkim, Operą Narodową oraz aktorami Teatru Miniatura w Gdańsku. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. Poprowadzą je Hanna Miśkiewicz i Wioleta Karpowicz. Obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Moni i Uszko i mali melomani, to wyjątkowe warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się wszystkiego, co chciałyby wiedzieć o operze, ale wstydzą się zapytać. W co się ubrać? Jak trafić na swoje miejsce bez nawigacji? Dlaczego lepiej przyjść do teatru za wcześnie niż za późno i co robić, gdy na widowni zacznie nam burczeć w brzuchu? O tych dylematach opowiedzą Moni i Uszko: rodzeństwo, które kocha operę, ale jeszcze bardziej - kłopoty.

"Turandot" była ostatnią operą Pucciniego. Śmierć przerwała pracę, ale dzięki Franco Alfano opera została ukończona. Światowa prapremiera odbyła się w La Scali, w 1926 roku. Od tamtej pory opera jest grana na wszystkich kontynentach, 16 lipca zagości w Gdańsku. O spektaklu opowiada Jerzy Snakowski: - Chińska księżniczka na skutek traumatycznych doświadczeń rodzinnych jest zdeklarowaną singielką. Wyjdzie za tego, który rozwiąże zadawane przez nią zagadki. Czyli za nikogo, bo żaden z panów nie jest w stanie dorównać jej intelektem. Niczym samce modliszek tracą (i to dosłownie) głowy przy próbie zbliżenia się do Turandot. Do czasu, aż u bram Zakazanego Miasta pojawia się tajemniczy Książę i towarzyszący mu ślepiec z opiekunką - opisuje historię "Turandot" Jerzy Snakowski.

- Ta inscenizacja może zainteresować nie tylko melomanów i wielbicieli wokalu (w partii tytułowej - fenomenalna, obdarzona chyba strunami głosowymi ze stali - Maria Gulegina), ale także kinomanów. Przygotował ją Chen Kaige (Złota Palma w Cannes za "Żegnaj, moja konkubino"), który za cel postawił sobie stworzenie rozbuchanego widowiska z monumentalną i piękną scenografią, w której jednak nie gubią się najsubtelniejsze emocje bohaterów. I udało mu się to w 100%! Wizytówką tej opery jest tenorowa aria "Nessun dorma", która kradnie serca najtwardszych "antyoperowców - opowiada Snakowski.

---

"Turandot", Giacomo Puccini, spektakl z 2008 roku opery w Walencji. Palau de les Arts Reina Sofía (Pałacu Sztuk im. Królowej Sofii). Reżyseria: Chen Kaige, dyrygent: Zubin Mehta. Orquestra de la Comunitat Valenciana, Cor de la Generalitat Valenciana.
W głównych partiach: Maria Gulegina (Turandot), Marco Berti (Calaf), Alexander Tsymbaljuk (Timur), Alexia Voulgaridou (Liu), Javier Agulló (Altoum).


Czas trwania: 120 minut. Fragment: https://www.youtube.com/watch?v=wArK8skXWeA

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki

---

Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację "La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazaliśmy "Carmen" Georga Bizeta, w roku "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła "Aida" Giuseppe Verdiego.