WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Wrocławska kultura z wizytą w Gdańsku
Niepowtarzalny "wodny" spektakl teatralny, "luxusowy" wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza - to najważniejsze atrakcje przygotowane dla mieszkańców Gdańska przez wrocławskich artystów. Wizyta na Pomorzu realizowana jest w ramach Koalicji Miast dla Kultury - projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jaki jest Wrocław? Co tworzy jego genius loci? Na te pytania odpowiedzą wrocławscy artyści podczas zbliżającej się wizyty w Gdańsku. Wszyscy, którzy pojawią się do 22 lipca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Historia z wielkiej wody wzięta

Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl "Wielka Woda" w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą mieszkańcy Gdańska, których zapraszamy 22 lipca na godz. 22.00.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: http://bit.ly/2a5EXbb.

Poeta w służbie miastu

Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Utwory Różewicza przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie. Podczas wystawy mieszkańcy Trójmiasta będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety, które zaprezentowane zostaną w wśród obrazów i dzieł plastycznych.

Wrocławski Luxus nad Bałtykiem

Trzecią odsłoną Wrocławia będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy "Luxus". Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu twórczość grupy "Luxus" nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane razem z twórczością Tadeusza Różewicza w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Obie wystawy są dostępne od 14 do 22 lipca.

Unikatowa współpraca

Wizyta w Gdańsku jest piątą po Lublinie, Szczecinie, Poznaniu oraz Łodzi odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury - projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W terminie 30.07.-05.08.2016 r. gdańscy artyści odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny swojego miasta. W przestrzeni pięciopiętrowej kamienicy na wrocławskim Rynku odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie, pokazy filmowe i dyskusje. Zaproszeni twórcy będą eksplorować wątki miejskie, trójmiejskie, nadmorskie, turystyczne, tworząc nowe konteksty, wynikające ze współpracy, artystów gdańskich i wrocławskich oraz osób odwiedzających kamienice. Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive - kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeby wspólnej pracy nad koncepcja gdańskiej prezentacji. Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Koalicja Miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.