WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Czas na gdańską drużynę Amp - futbolową!
W Gdańsku powstaje pierwsza na Pomorzu drużyna Amp-futbolowa. Zgłaszać się do niej mogą osoby, po jednostronnej amputacji kończyn, które chciałyby rozpocząć przygodę z piłką nożną, jako czynni zawodnicy. - Osoby niepełnosprawne, które chcą być aktywne i prowadzić sportowy tryb życia zapraszamy do kontaktu - zachęca pomysłodawca Kamil Gajewski.
Pomysł, aby w Gdańsku powstała drużyna Amp-futbolowa narodził się w głowie Kamila Gajewskiego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku.  Nie jest to pierwsza społeczna inicjatywa dyrektora. W szkole realizowane jest wiele inicjatyw dedykowanych seniorom, jak choćby spotkania "Nie daj się oszukać na wnuczka" czy "Gimnastyka dla seniora".

- Jednym z moich priorytetów jest, aby szkoła prócz zadań edukacyjnych, mogła realizować te, dzięki którym szkoła staje się swoistym centrum kultury, integracji i aktywizacji grup lokalnych - podkreśla Gajewski.

- Pierwszemu kontaktowi z Amp-futbolem towarzyszyło zdziwienie. Rok temu przypadkiem trafiłem na materiał filmowy z mistrzostw piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Duże wrażenie zrobiła na mnie widowiskowość meczy i umiejętności zawodników. Pomyślałem wtedy, że to świetny pomysł na wykorzystanie naszego nowego szkolnego boiska. Tym bardziej, gdy sprawdziłem, że w województwie pomorskim ten sport nie funkcjonuje - opowiada Gajewski.

Do swojego planu Kamil Gajewski podszedł metodycznie. Najpierw skontaktował się z firmą budującą boisko, aby potwierdzić, że taki sposób użytkowania nie zniszczy sztucznej murawy.  Zielone światło szkoła otrzymała także od Urzędu Miejskiemu, któremu podlega. Teraz czas na krok kolejny - skompletowanie drużyny 12 zawodników, którzy będą chcieli rozgrywać mecze. Dzięki działaniom informacyjnym prowadzonym z PFRON-em i Fundacjom Poza Horyzonty Jana Meli są już pierwsze zgłoszenia.  Jednym z chętnych do przyłączenia się jest Michał Antoniuk.

- Pomimo mojej niepełnosprawności jestem osobą aktywną z dobrą kondycją. Dziwiłem się, że w Gdańsku nie było do tej pory drużyny Amp-fudbolowej.  Cieszę się, że pojawiła się taka inicjatywa. Dowiedziałem się o niej z PFRONU, na ile zdrowie mi pozwoli przyłączę się do drużyny -mówi Antoniuk. - Sport grupowy może być znakomitym elementem powrotu do formy. Zawodnicy mogą wspierać się wzajemnie i motywować w pokonywaniu kolejnych barier, także w życiu codziennym - dodaje.

-Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na boisku zapraszamy do kontaktu - mówi Kamil Gajewski.  Proszę o kontakt za pośrednictwem maila na adres dyrektor69@wp.pl - dodaje.

Niech inspiracją dla przyszłych zawodników będzie pan Bogdan, który jako pierwszy zgłosił chęć zapisania się do drużyny, jako czynny zawodnik. Podczas rozmowy telefonicznej z dyrektorem Gajewskim powiedział, że jest 5 lat po amputacji i czekał właśnie na taką ofertę. W przeszłości chętnie grywał w piłkę nożną i kocha ten sport, a dzięki drużynie Amp- futbolowej będzie miał możliwość powrócić do tego sportu!

Amp - futbol powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 80 XX wieku. Jest to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). Obecnie sport ten uprawiany jest w ponad 30 krajach. W Polsce działają drużyny Amp - futbolowe zarówno dorosłe, młodzieżowe jak i dziecięce. Polska ma swoją reprezentację występującą na Mistrzostwach Świata w Amp - futbolu.

Więcej o Amp-futbolu w Polsce można znaleźć na www.ampfutbol.pl