WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Na Dni Gdańska w Bremie płynie gen. Zaruski
W pierwszych dniach sierpnia mieszkańcy Bremy będą mieli okazję poznać bliżej dziedzictwo naszego miasta. W ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 40-lecia partnerstwa odbywać się będą w Bremie "Dni Gdańska".  Jedną z atrakcji będzie wizyta polskiego żaglowca "Generała Zaruskiego", który 30 lipca wypłynie z Gdańska.
W pierwszych dniach sierpnia mieszkańcy Bremy będą mieli okazję poznać nasze miasto i jego bogate dziedzictwo. W dniach 4-6 sierpnia oficjalną wizytę w Bremie złoży delegacja miasta, wśród której będą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, reprezentacja Rady Miasta Gdańska oraz osoby szczególnie związane i zasłużone dla gdańsko-bremeńskich relacji.  Podczas wizyty wręczone zostaną także Medale Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności dla bremeńczyków szczególnie zaangażowanych w pomoc dla gdańszczan w trudnych czasach przed 1989 rokiem.

Międzynarodowy Festiwal Morski
Co rocznie Międzynarodowy Festiwal Morski gromadzi ponad 100 000 uczestników. Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy Bremy będą mogli poznać gdańską kulturę. Wystawa "Bursztyn. Złoto Północy" promować będzie nasze miasto, jako światową stolicę bursztynu. Do wspólnej zabawy przy szantach zaproszą zespoły Formacja oraz Trzy Majtki. Do młodszych dzieci adresowane jest przedstawienie "Afrykańska przygoda" Teatru Miniatura. Podczas spektaklu bawić się będą wszystkie dzieci, niezależnie od narodowości, gdyż występujący aktorzy posługują się w nim językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów i nastrojowej muzyki.

Szczególną atrakcją festiwalu będzie polski żaglowiec "Generał Zaruski" oczekiwany na przystani promowej w Bremen-Vegesack.

Gdańska jednostka flagowa "Generał Zaruski"

Jutro sobotę 30. lipca gdańska jednostka flagowa "Generał Zaruski" wypływa w rejs do Bremy na uroczyste obchody 40-lecia partnerstwa Gdańska z tym niemieckim portem. Gdański żaglowiec, po odbudowie w 2012 roku kontynuuje misję szkolenia morskiego i edukacji żeglarskiej młodzieży. Zapoczątkował ją przed II Wojną Światową gen. Mariusz Zaruski. Do Niemiec żaglowiec popłynie z załoga szkolną, zrekrutowaną m. in. spośród uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. W rejsie uczestniczyć będą zwycięzcy konkursu plastycznego, zorganizowanego przez "Pałac Młodzieży" pt. "Związki Gdańska z Morzem".

Oprócz pracy u podstaw nad wychowaniem morskim młodzieży, gdański jacht reprezentuje Miasto Gdańsk, jego morskie dziedzictwo i żeglarskie ambicje. W Bremie wystąpi, zatem w podwójnej roli, - jako statek szkolny i zarazem morski ambasador Miasta Gdańska. Młodzież z Gdańska będzie miała wspólny rejs z młodzieżą z Bremy oraz wspólny program kulturalny i sportowy. Jacht podczas wizyty w Bremie odwiedzi Burmistrz Bremy Dr Carsten Sieling wraz z Prezydentem Miasta Gdańska.

Załoga jachtu na rejs do Bremy zbiera się w dniu 30 lipca o godz. 10.00 przy Nabrzeżu obok Centralnego Muzeum Morskiego w pobliżu Sołdka.


Główne wydarzenia w ramach Jubileuszu 40-lecia Partnerstwa z udziałem delegacji z Gdańska odbędą się w dni 5 sierpnia w Bremie
Godz. 11.00: Ceremonia obchodów jubileuszowych w Sali Ratuszowej (Obere Rathaushalle) w Bremie.
Godz. 15.00: Otwarcie wystawy Bursztynowej w Starym Spichlerzu (Zum alten Speicher 5A, 28759 Bremen-Vegesack).
Godz.16.30: Powitanie Burmistrza Bremy dr Carstena Sielinga przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza na pokładzie żaglowca z Gdańska "Generał Zaruski" na przystani promowej w Bremen-Vegesack.

Godz. 19.00: Otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Marynistycznej przez Burmistrza Bremy dr Carstena Sielinga oraz mowa powitalna Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, występy grup muzycznych z Gdańska w Ogrodzie Miejskim w Bremen-Vegesack.