WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Święto wszystkich przedszkolaków w projekcie "Mój dom - Miasto Gdańsk"
Międzynarodowe seminarium naukowe i wyjątkowy projekt artystyczny łączący przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych to dwa główne punkty Gdańskich Dni Przedszkolaka. W tym roku obchodzonych w dniach 20-21 września pod hasłem "My jesteśmy - obok mnie".
W projekt artystyczny "Mój Dom - Miasto Gdańsk" zaangażowało się ponad 60 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Koordynatorzy zainicjowali działania z rodzicami i dziećmi na terenie przedszkoli w dziesięciu dzielnicach. Efektem wspólnych działań są kartonowe domy i  kamieniczki stworzone przez dzieciaki. Prace plastyczne były zaś punktem wyjściowym do rozmów o tym, co oznacza dla dzieci hasło dom. Gdzie jest dla nas dom, kto go tworzy, kto w nim mieszka, jak możemy wspólnie go budować.

Domki powstałe w poszczególnych przedszkolach połączyły się w wybranych punktach tak, że powstały całe dzielnicowe miasteczka. Dzisiaj i jutro gdańskie przedszkolaki spacerują wraz z nauczycielami i rodzicami zwiedzając swoje miasteczka.

- Celem naszego projektu była chęć integracji środowisk przedszkolnych poprzez wspólne działanie i myślenie - podkreśla pomysłodawczyni i koordynator akcji Ewa Słomińska, dyrektor z Przedszkola im. Panienki z okienka.

Uliczkami miasta widzianego oczami dzieci spacerował dzisiaj wraz z przedszkolakami prezydent Paweł Adamowicz. Mali gdańszczanie zabrali prezydenta na ulicę Dziecięcych Dłoni, do domków na drzewie oraz na Wyspę Sobieszewską. Opowiadali przy tym jak ważny jest dla nich dom i rodzina, która go tworzy.

Przedszkola w Gdańsku

W Gdańsku jest obecnie 58 przedszkoli publicznych, w których jest łącznie ponad 5700 dzieciaków. 1 września tego roku blisko 1200 przedszkolaków rozpoczęło edukację przedszkolną na zasadzie miejsc upublicznionych w przedszkolach niepublicznych.
Od roku 2010 Miasto wybudowało 3 przedszkola (przy ul. Nieborowskiej, ul. Dulina, ul. Człuchowskiej) oraz 3 żłobki (przy ul. Królewskie Wzgórze, ul. Wilanowskiej, ul. Olsztyńskiej). Obecnie w budowie znajdują się 2 kolejne przedszkola (przy ul. Dąbka i ul. Damroki).  Sześć gdańskich przedszkoli jest przygotowywanych do termomodernizacji z dofinansowaniem z RPO. Wartość przygotowywanych inwestycji ok. 3 mln  PLN.
Ponadto w Gdańsku działa 81 przedszkoli niepublicznych oraz dodatkowo 30 punktów przedszkolnych, a także 1 przedszkole integracyjne, 2 przedszkola specjalne i 1 zespół przedszkolny.  W tych placówkach jest ponad 6000 miejsc dla małych gdańszczan.