WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Adamowicz do rodziców: czekają nas zmiany w oświacie
Dzisiaj w Gdańsku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji do rodziców gdańskich uczniów list napisał prezydent Paweł Adamowicz. - Gdańsk w tym roku szkolnym staje przed ogromnymi wyzwaniami, jakie niosą zmiany w systemie oświaty i wychowania - czytamy w nim. List trafił do rodziców za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej GPE.
Dzisiaj w Gdańsku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji do rodziców gdańskich uczniów list napisał prezydent Paweł Adamowicz. - Gdańsk w tym roku szkolnym staje przed ogromnymi wyzwaniami, jakie niosą zmiany w systemie oświaty i wychowania – czytamy w nim. List trafił do rodziców za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej GPE.
W liście Prezydent Gdańska zwraca się słowami do rodziców: - Jak zawsze chciałbym wspólnie z Państwem podziękować kadrze pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi przedszkoli oraz szkół za codzienne zaangażowanie w budowanie najlepszego środowiska uczenia się naszych dzieci. To priorytet i najważniejsza inwestycja, o którą w Gdańsku dbamy bardzo mocno.

Prezydent Adamowicz zwraca też uwagę na wyzwania jakie stoją przed Miastem w związku z reformą oświatową:

- Gdańsk w tym roku szkolnym staje przed ogromnymi wyzwaniami, jakie niosą wdrożone już przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w systemie oświaty i wychowania, ale i prace nad całkowitą reformą Prawa Oświatowego i ustroju szkolnego. W tym roku w 414 placówkach oświatowych naukę zaczęło ponad 66 tysięcy uczniów. Tylko w szkołach samorządowych będzie pracowało z nimi 7200 nauczycieli.

-W budżecie Gdańska na rok 2016 na edukację przeznaczamy ponad 761 mln złotych - w tym 307 mln złotych, które musimy dołożyć do dotacji i subwencji rządowych, bo te są niewystarczające. Z roku na rok ta kwota rośnie. Przykładowo na ucznia w szkole podstawowej otrzymujemy rocznie 5300 zł subwencji, a wydać musimy prawie 8500, czyli o 3200 zł więcej. Przedszkolak to dotacja tylko 1300 zł, a koszt utrzymania 11 500 zł. Miasto nie tylko utrzymuje szkoły, ale inwestuje w ich rozwój. W tym roku na remonty wydamy 61 mln zł, w zeszłym 96,5 mln - wylicza prezydent.

- Teraz przed nami wydatek na reformy. Pamiętajmy, że i one nie są za darmo - podkreśla. Wprowadzone podwyższenie wieku rozpoczynania edukacji od 7 lat i odebranie wielu gotowym  do tego 6-latkom szansy na intensywniejszy rozwój w szkołach już w kolejnym roku budżetowym będzie skutkował dodatkowymi wydatkami - ponad 50 mln zł na samo utrzymanie miejsc w przedszkolach. Z racji nieuzasadnionego tempa wprowadzanej zmiany trudno oszacować wszystkie koszty inwestycyjne. Znacząco przekroczą one te dodatkowe na utrzymanie miejsc.
LINK: >>>