WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Powstanie gdański program dotyczący in vitro
Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku poinformowano dziś o wspólnej inicjatywie Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Projekt dotyczący in vitro skierowany będzie do mieszkańców Gdańska, którzy obecnie pozbawieni zostali możliwości dofinansowania zabiegu i posiadania dzieci. - Rząd PiS zaprzestał w czerwcu finansowania ogólnopolskiego programu in vitro, którym objętych było łącznie dwadzieścia tysięcy par, a z którego urodziło się kilka tysięcy dzieci - podkreśla przewodnicząca Klubu PO w Radzie Miasta Aleksandra Dulkiewicz. - Dziś to samorządy muszą odpowiadać na potrzeby Polaków, dlatego właśnie rozpoczynamy pracę nad programem dofinansowującym in vitro dla gdańszczan.

- Jestem przeciwnikiem zrzucania przez rząd na samorządy kolejnych zadań bez ich finansowania, lecz w pewnych sytuacjach trzeba być otwartym - podkreśla prezydent Adamowicz. - A taką sytuacją jest niemożność posiadania dzieci. Dofinansowanie zabiegu to duża ulga dla par w tej sytuacji, bowiem procedura zapłodnienia pozaustrojowego kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że Gdańsk wydaje rocznie 2 miliony złotych na szereg programów dotyczących zdrowia mieszkańców naszego miasta. Wśród nich są także te skierowane do dzieci i młodzieży, m.in. "Wspieranie i propagowanie karmienia piersią wśród mieszkańców Miasta Gdańska", "Program profilaktyki zapobiegania chorobie próchnicowej u dzieci w wieku 1-3 lat" czy wyjątkowy, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany "Program 6-10-14 dla Zdrowia", w ramach którego przebadano ponad 36 tysięcy dzieci.Kto stworzy program i kiedy?

Na czele zespołu przygotowującego program stoi przewodnicząca Klubu PO Rady Miasta Gdańska Aleksandra Dukiewicz. W jego skład mają wejść Radni Miasta (także Prawa i Sprawiedliwości, do których zaproszenie zostanie dziś wysłane), lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

- Zręby programu powinny być gotowe do końca roku, a na początku 2017 roku chcielibyśmy przedstawić Radzie Miasta projekt uchwały w tej sprawie - mówi Aleksandra Dulkiewicz.Identyfikacja potrzeb i edukacja

Pierwszym zadaniem zespołu będzie identyfikacja potrzeb gdańszczan w zakresie in vitro. Potem należy określić zakres finansowy pomocy. - Wzorem dla nas są programy funkcjonujące w innych miastach, takich jak Łódź, Częstochowa czy Bydgoszcz - mówi prezydent Gdańska. - Na pewno wprowadzimy zasadę domicylu, by osoby ubiegające się o pomoc mieszkały w naszym mieście przynajmniej pięć lat przed dniem wejścia programu w życie. Przewidujemy, że zapewnimy dofinansowanie na poziomie od dwóch do pięciu tysięcy złotych na parę, jak to ma miejsce w innych miastach.

Inicjatorzy powstania programu podkreślają także wspólnie walor edukacyjny jego funkcjonowania. - Temat zapłodnienia pozaustrojowego jest tematem bardzo prywatnym, wokół którego narosło też wiele fałszywych przekonań. Chcemy powiększać wiedzę gdańszczan na ten temat, by uniknąć stygmatyzowania dzieci urodzonych z in vitro - podkreślają.