WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Sezon zimowy w Gdańsku
Ponad 24 miliony złotych na utrzymanie, do odśnieżenia ponad 1,5 tysiąca dróg o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów. Przez najbliższe sześć miesięcy gotowych do pracy łącznie blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia - w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych, czyli pługi wirnikowe mogące pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach.
W Gdańsku od ponad trzech tygodni (15.10) obowiązuje pogotowie zimowe.
W tym roku utrzymujemy założenia planu wydatków zimowych na poziomie mniej więcej ubiegłorocznym. To ponad 24 miliony złotych. Jakie będą rzeczywiste wydatki - okaże się po zakończeniu rozpoczynającego się właśnie sezonu. Trzy lata temu Gdańsk wydał na odśnieżanie blisko 11 milionów złotych, dwa lata temu około 14 milionów, w ubiegłym roku wydatki te były na poziomie około 9,5 miliona złotych - wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański.


Do kontrolowania stanu odśnieżania miasta, Gdańsk oprócz systemu elektronicznego sprawdzania pracy pojazdów oczyszczających miasto, korzysta też z podglądu z 12 kamer w stacjach pogodowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach Gdańska.- Kontrolujemy nie tylko trasy i pracę pojazdów, ale również faktyczny wygląd ulic w mieście - dodaje Szymański.
W Gdańsku odśnieżana jest blisko połowa (47%) miejskich ścieżek rowerowych. Gdańsk to najbardziej rowerowe miasto Europy - ten tytuł gdańszczanie zdobyli już drugi raz z rzędu w rowerowej rywalizacji European Cycling Challenge. To dowód na to, że podróże rowerem po Gdańsku są bardzo popularne. Od wielu lat miasto inwestuje nie tylko w budowę infrastruktury, ale również w jej utrzymanie (także zimą!)

Kilka ostatnich zim oszczędziło Gdańskowi ekstremalnych sytuacji, warto jednak pamiętać, że w naszej strefie klimatycznej ostra zima to raczej reguła niż wyjątek. Aby więc zima gdańszczan nie zaskoczyła, przypominamy o możliwości korzystania z funkcjonującego w mieście systemu wczesnego ostrzegania (SISMS). Nagła śnieżyca, gołoledź, cofka związana z silnym sztormem - informacje o tych i podobnych zagrożeniach docierają do mieszkańców w ciągu zaledwie kilku sekund. Aby otrzymywać ostrzeżenia wystarczy zarejestrować się w systemie wysyłając na ogólnopolski numer 661 000 112 odpowiednią treść SMS z kodem przypisanym do danej dzielnicy - czyli np. miejsca swojego zamieszkania, czy pracy, lub pobrać bezpłatną aplikację o nazwie "komunikator SISMS" z Google Play lub App Store.

Gdańsk, 10.11.2015