WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Jeżo-strefy na Dzień Jeża. I nie tylko z tej okazji!
W zależności od wieku mierzą od kilku do nawet blisko 40 cm, mają krótki ogonek, ważą nawet do 2 kilogramów. Zaniepokojone lub przestraszone - zwijają się w kolczastą kulkę i trzęsą się intensywnie, żeby dotkliwie poranić wroga. A jabłek nie lubią - zdecydowanie wolą dietę mięsną, czyli ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, owady a nawet. węże! Jutro mają swoje święto. A dziś dostały nowe domy, w których zamieszkają.
Jeże, bo o nich mowa, już mogą wprowadzać się do nowych domów aż w siedmiu różnych lokalizacjach Gdańska. Strefy dla jeży powstały w Parku Przymorze, Parku Jana Pawła II (dwie strefy), Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensa, Parku Generała Józefa Bema, na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każda strefa jest oznaczona tablicą informacyjną.

Jeże objęte są częściową ochroną gatunkową. To bardzo sympatyczne i niezwykle pożyteczne stworzenia. Przeciętna długość życia jeża to siedem lat. Niestety, w mieście zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat! A zdaniem badaczy - już w 2025 dziko żyjących jeży na naszej planecie już właściwie może w ogóle nie być.

Dlatego też, aby je chronić i pomóc im przetrwać w wielkim mieście, zbudowaliśmy dla nich w Gdańsku specjalne jeżo-strefy w siedmiu miejskich parkach. Ustawiliśmy w nich specjalne domki dla tych sympatycznych ssaków, które - mamy nadzieję - pomogą im przetrwać zimę  - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Pomysł stworzenia parkowych jeżo-stref powstał w Dziale Utrzymania Zieleni Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (ZDiZ). Jeże w mieście mają trudne życie. Nie tak łatwo tu o schronienie. Jesienne grabienie liści na terenach zielonych nie sprzyja tworzeniu miejsc bytowania i pożywienia dla tych pożytecznych ssaków. Uznaliśmy więc, że im pomożemy ustawiając bezpieczne i przytulne schronienia, czyli specjalne domki. Ustawiliśmy je w tzw. strefach dla jeży. To wyznaczony obszar w parku czy na zieleńcu, który jest bardzo czytelnie oznaczony. Nie będą tam grabione na zimę liście, a jeżowe domki otoczone zostaną swego rodzaju rusztowaniem z liści i gałęzi. Będą one miały za zadanie chronić jeże przed drapieżnikami - wyjaśnia zastępca dyrektora ZDiZ Michał Szymański.

Warto pamiętać, że jeże są zwierzętami nocnymi i samotnikami. Ich naturalna aktywność występuje wyłącznie o zmierzchu i w nocy, od wiosny do jesieni. Obecność zatem jeża w naszym otoczeniu w ciągu dnia oraz nocą od później jesieni do wczesnej wiosny prawie zawsze oznacza, że coś mu dolega i potrzebuje on naszej pomocy. Najlepiej zwrócić się wtedy o pomoc lub radę do najbliższego ośrodka rehabilitacyjnego dzikich zwierząt - dla naszego województwa to Ośrodek Ostoja w Pomieczynie (http://ostoja.gda.pl/) -dodaje kierownik Działu Utrzymania Zieleni ZDiZ Ewelina Latoszewska.


W dzisiejszym otwarciu domków dla jeży wzięli też udział podopieczni warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Gdańsk z Przymorza, którzy w ramach swoich zajęć terapeutycznych zaaranżowali otoczenie domku dla jeży liśćmi i gałązkami. Oni też - razem ze swoim opiekunem - Krzysztofem Skrzypskim, będą na bieżąco dbać o otoczenie domku w Parku na Przymorzu.

Pomoc jeżom to tylko jedno z wielu proekologicznych działań miasta. Inne to: zwalczanie motyla szrotówka-kasztanowcowiaczka, coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych domków dla ptaków, udostępnianie terenów zieleni dla hoteli dla owadów, bioremediacja w Parku Królewska Dolina, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina oraz projekt Psia toaleta.