WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Wytrwali w pożyciu
W środę, 22 lutego o godzinie 15.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędą się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich, obchodzących sześćdziesięcio-, pięćdziesięciopięcio- i pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego. Uroczystość odbędzie się w Wielkiej Sali Wety w Gdańsku, przy ulicy Długiej 46/47. Podczas jubileuszu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy parom medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do wspólnego świętowania jubileuszu zaproszono 31 par. Wśród nich 23 małżeństwa świętują złote gody, czyli 50 lat razem, 2 pary szmaragdowe gody, czyli 55 lat razem, i 6 par, obchodzących diamentowe gody, czyli 60 lat pożycia małżeńskiego.
Małżonkowie celebrujący 50 lat razem, otrzymają Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński. Natomiast pary świętujące pięćdziesięciopięciolecie i sześćdziesięciolecie otrzymają medale od prezydenta Pawła Adamowicza. Dodatkowo odznaczonym wręczone zostaną kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki.W 2016 roku podobne uroczystości zorganizowano 15 razy, a podczas nich uhonorowano średnio 30 par. Oznacza to, że swoje jubileusze długoletniego pożycia małżeńskiego świętowało około 450 par, przy czym jedna trzecia z nich to małżeństwa obchodzące złote gody. Spośród wszystkich jubilatów aż 4 pary w zeszłym roku świętowały 70 lat pożycia małżeńskiego.Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczane są przy okazji złotych godów, czyli 50. rocznicy ślubu. Zainteresowani jubilaci zgłaszają ten fakt do Urzędu Stanu Cywilnego w swoim mieście. USC weryfikuje wnioski i odsyła do wojewody, a stamtąd do Kancelarii Prezydenta RP. W Kancelarii przygotowywane są odpowiednie dokumenty, które potem trafiają na ręce prezydenta Polski. Prezydent decyduje o przyznaniu medalu oraz podpisuje listy gratulacyjne. Te odsyłane są do zainteresowanych, medale zaś do wojewodów, a następnie do poszczególnych urzędów stanu cywilnego.Nieco inaczej sprawa ma się z jubilatami świętującymi pożycie dłuższe niż 50 lat. Tu inicjatywę podejmuje prezydent Gdańska i co 5 lat honoruje zasłużonych małżonków. Podczas uroczystości jubilaci mogą zapraszać dowolną liczbę gości, by razem przeżywać ten wyjątkowy moment.

Gdańsk jest nie tylko miastem, gdzie celebruje się długoletnie pożycie małżeńskie. To także modne miejsce zawierania związków małżeńskich w ogóle. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego do 2016 roku średnio 2,5 do 3 tysięcy rocznie narzeczonych rejestruje śluby w naszym mieście. - Nie wszyscy oni na co dzień są naszymi mieszkańcami. Gdańsk jest postrzegany jako atrakcyjne miejsce uroczystości zawierania ślubów - stwierdza Grzegorz Graefling, zastępca kierownika USC.Jubileusz świętować będą:

60 lat:

Lidia i Henryk Czepukojć

Dorota i Wojciech Czuba

Teresa i Florian Drozda

Gertruda i Edmund Gahbler

Wanda i Stanisław Ściborek

Irena i Adam Zarzyccy55 lat:

Irena Zalewska-Banach i Jerzy Banach

Krystyna i Grzegorz Brandt50 lat:

Maria i Eugeniusz Korneccy

Barbara i Zenon Korowajczykowie

Regina i Henryk Kruszyńscy

Jadwiga i Kazimierz Krzemińscy

Renata i Tadeusz Kuklińscy

Ewa i Ryszard Kwiatkowscy

Sybila i Władysław Kyciowie

Irena i Marian Łubowie

Danuta i Bogusław Makowcowie

Brygida i Franciszek Meironkowie

Urszula i Andrzej Mellerowie

Joanna i Stanisław Milewscy

Sabina i Marian Mintowie

Irena i Henryk Miszkowie

Janina i Erwin Najdowie

Janina i Brunon Nickelowie

Krystyna i Stanisław Niwińscy

Barbara i Ferdynand Ossowscy

Urszula i Zygmunt Petersowie

Jadwiga i Józef Poczobutowie

Elżbieta i Stanisław Pokorowie

Anna i Bronisław Romejkowie

Jadwiga i Henryk Sabiniarzowie