WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Radni uchwalili Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta uchwalono Program, składający się z trzech modułów: edukacyjnego, psychologicznego i medycznego, w ramach którego dofinansowana będzie procedura in vitro. Program będzie realizowany w latach 2017-2020.
Projekt dotyczący wsparcia prokreacji mieszkańców to wspólna inicjatywa Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Skierowany on będzie do mieszkańców Gdańska, którzy obecnie pozbawieni zostali możliwości dofinansowania zabiegu in vitro i posiadania dzieci.  Od listopada 2016 pracował zespół, który przygotował założenia programu. W zespole pracowali Radni Miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

- Długie oczekiwanie na dziecko dotyka wielu spośród mieszkańców Gdańska. Zależy nam na urodzinach nowych gdańszczan. A także chcemy choć w części przywrócić program rządowy umożliwiający wsparcie parom korzystającym z procedur in vitro - mówiła Aleksandra Dulkiewicz przewodnicząca zespołu.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Moduł edukacyjny będzie  skierowany głównie do młodzieży. Skorzystanie z tego modułu nie jest w żaden sposób powiązane z obowiązkiem skorzystania z pozostałych modułów.

Drugi moduł  - psychologiczny adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych.

Modułu medyczny jest trzecią częścią programu, i to w jego ramach będzie dofinansowana procedura in vitro. Warunkiem dostępności będzie wiek kobiety określony w przedziale 25 - 40 lat, (warunkowo do 42 lat)  oraz do osób borykających się z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat).

Dla kogo jest program

Z programu skorzystać będą mogli gdańszczanie czyli osób, które płaca podatki w Gdańsku. Podstawą przystąpienia do programu będzie weryfikacja poprzez wgląd w pierwszą stronę  ostatniej deklaracji podatkowej PIT. Z programu korzystać będą mogły pary formalne jak i nieformalne.

Kto będzie realizował program

Podmioty realizujące program wyłonione zostaną w konkursie. Będą one pochodzić z całego województwa pomorskiego, nie tylko z Gdańska.

Koszty programu

Planowane jest dofinansowanie do kwoty 5 tyś zł, (do 80 % kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. Szacunkowy budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie (ok. 200 procedur, nie więcej niż 1 mln), w 2017 r.  - około 700 tys. zł (planowane rozpoczęcie programu - od lipca 2017 r.)

Przyjęty w 2017 roku Program będzie kontynuowany do 2020 roku włącznie zgodnie z okresem obowiązywania obecnego  Narodowego Programu Zdrowia.